Yeni Zelanda’dan TikTok kararı: Milletvekillerinin uygulamayı kullanması yasaklanacak

Yeni Zelanda hükümeti, milletvekilleri ve parlamentodaki diğer çalışanlarına, güvenlik endişeleri nedeniyle kamuya ait telefonlarda Çinli sosyal medya platformu TikTok uygulamasının kullanımını yasaklayacak.

Yeni Zelandalı yetkililer, yasak kararının, hükümetin siber güvenlik uzmanlarının tavsiyesi üzerine geldiğini söyledi.

Yeni Zelanda’daki yasak kararının bu ay sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, bu yasak kararı, ABD ve İngiltere’deki gibi tüm hükümet çalışanları için değil, sadece parlamentodaki yaklaşık 500 kişinin kamuya ait telefonları için geçerli olacak.

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, gazetecilere yaptığı açıklamada, telefonunda TikTok uygulamasının olmadığını söyledi.

Hipkins, “O kadar modern ve modaya uygun değilim” ifadelerini kullandı.

Daha önce Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komisyonu, 23 Şubat’ta güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına TikTok kullanımını yasakladığını duyurmuştu.

AB kurumlarından Avrupa Parlamentosu da AB Komisyonu ve Konseyinin ardından çalışanlarına güvenlik endişeleri gerekçesiyle Çinli sosyal medya platformu TikTok’u yasakladığını açıklamıştı.

Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, devletin tahsis ettiği telefona TikTok yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemişti.