Ardern: ”BM Güvenlik Konseyi’nin veto yetkisi kaldırılsın”

Yeni Zelenda Başbakanı Jacinda Ardern, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin veto yetkisinin kaldırılması yönünde çağrı yaptı.

Ardern, BM’nin reformları benimsememesi durumunda “ilgisiz” bir kurum haline gelme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yeni Zelenda Başbakanı, “Bu durum için belki de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden daha büyük bir örnek yok. Bu BM Sözleşmesi’ne ve uluslararası kurallara dayalı sisteme doğrudan bir saldırı” ifadelerini kullandı.

Ardern, uluslararası toplumun bu değerleri savunması gerektiğine dikkat çekerken, “Veto uygulaması kaldırılması ve daimi üyeler (BM Güvenlik Konseyi) sorumluluklarını ulusal çıkarlar yerine uluslararası barış ve güvenliğin yararına kullanmalı” şeklinde konuştu.

Yeni Zelenda Başbakanı ayrıca, “İnsanlar savaşın varlığının yalnızca yasal değil, aynı zamanda asil olduğuna inandırılmışsa, o savaşı nasıl başarıyla sonlandırırsınız? İnsanlar varlığına inanmıyorsa, iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edersiniz? Kendileri nefret dolu ve tehlikeli söylem ve ideolojiye maruz kalanların, diğerlerinin insan haklarını desteklemesini nasıl sağlarsınız? Silahlar farklı olabilir ama bunu sürdürenlerin amaçları genellikle aynı” dedi.