İslam karşıtı kanlı eylem: 51 kişiyi katletmişti

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki  El-Nur ve Linwood camilerine düzenlenen saldırının üzerinden 2 yıl geçti. Yeni Zelanda’da 2 camiye düzenlenen saldırının ikinci yıl dönümünde katliam kurbanı 51 kişi anıldı

Yeni Zelanda'nın Cristchurch şehrinde iki ayrı camide yapılan saldırıda 51 kişi vahşice katledildi, 49 kişi yaralanmıştı. Katliam kurbanı 51 kişi için, farklı toplum ve inanç kesimlerinden yüzlerce kişinin katılımıyla anma töreni gerçekleştirildi.

Christchurch Arena'da yapılan anma törenine saldırıdan kurtulanlar, kurbanların aileleri, hükümet üyeleri ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinde Ardern katıldı. Saldırıların yapıldığı her iki camide de kurban’lar için dua edildi.

SALDIRIYI SOSYAL MEDYADA CANLI OLARAK YAYINLAMIŞTI

51 kişiyi katleden ve onlarca kişiyi ağır silahlarla yaralayan katil olay anını facebook hesabında canlı olarak yayımlamış ve kendi YouTube kanalından paylaştığı 74 sayfalık belgede kendisini etno-milliyetçi ve faşist olarak nitelendirmişti.

ÖMÜR BOYU MÜEBBET HAPSİ VERİLDİ

Katil zanlısı yapılan testler sonucu akli dengesinin hakim karşısına çıkmaya uygun olduğuna karar verilmişti. Son duruşmasında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla yüzleşen saldırgan duruşmaya video konferans olarak katılmıştı. Duruşmada katil zanlı sessiz kalmayı tercih etti.

30 yaşındaki Avustralya İrlanda asıllı katil Brenton Tarrant hakkında Cristchurch Yüksek mahkemesi 27 Ağustos 2020'de ömür boyu hapis cezası kararı vermişti ve herhangi bir af veya indirimden yararlanabilmesinin kesinlikle mümkün olmayacağını belirtti.

OTOMATİK AĞIR SİLAHLAR KULLANDI

Cami katliamını gerçekleştiren Avusturya İrlanda asıllı saldırgan ikisi ağır otomatik olmak üzere saldırıda beş silah kullandığını söyledi.

15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrindeki El Nur Camii ve Linwood İslam Merkezine cuma namazı vaktinde gerçekleştirilen saldırıda Avusturya- İrlanda asıllı Brenton Tarrant ağır silahlarla içlerinde çocukların da bulunduğu 51 kişiyi canice öldürdü ve 49 kişiyi yaraladı. Saldırganın aracında ayrıca birden fazla bomba bulunduğu polis tarafından tespit edilmişti.

SALDIRGANIN DİKKAT ÇEKEN SİLAHI

Saldırıyı gerçekleştiren katil zanlının silahında Müslümanlar'a ve Türklere karşı savaşmış tarihi isimler ve göçmen karşıtı kişilerin isimleri bulunuyordu.

İŞTE O SİLAHTA YAZAN İSİMLER!

Turcofoges: Osmanlı İmparatorluğu'na karşı koyan Yunan isyancılar için kullanılan lakap.

1683: Osmanlı İmparatorluğu'nun Viyana'yı kuşattığı tarih

Charles Martel: Endülüs’te Müslümanları yenen Frenk general

Antonio Bragadin: II. Selim zamanında Kıbrıs'ı fethetmeleri için giden Türk kuvvetlerini durdurmaya çalışan Venedikli general

John Hunyadi: Osmanlı İmparatorluğu'na karşı iki zafer alan Macar general

Yeni Zelanda katliamı sonrasında Tarrant’ın yazdıkları ve katliam silahlarında yazılı olarak verilmeye çalışılan mesajlara bakıldığında, aslında İslamofobi olarak bildiğimiz müslüman karşıtlığı ve nefretinin, tarihsel olarak Türklere yönelik olduğu anlaşılıyor. Silahlarda yazılı Dimitri Senyavin, Serban Cantacuzino, Stefan Lazareviç, Edward Codringon, Prens Fruzhin, Iosif Gurko ve John Hunyadi gibi tarihî adlar, doğrudan doğruya Osmanlı Devleti’ne karşı savaşmış kişilerdir. Ayrıca 1683 Viyana Kuşatması’nın özel bir şekilde bu tür manifestolarda yer alması da dikkat çekici.

Türkiye’ye göre dünyanın bir ucunda yer alan Yeni Zelanda'nın aslında oldukça sessiz sakin bir yeri olan Cristchurch Şehri böyle bir ırkçı olayı ilk defa yaşadı. Yeni Zelanda sisteminden ziyade batı ülkelerinde devam eden islam nefretçilğinin bir parçası olduğu kanıtlanıyor ve bunu bil hassa güçlendirildiği günümüzde yeterli tedbir ve önlem imkanlarının az olduğu açık bir şekilde görülüyor.