Yeni sistem neyi içeriyor?

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan “iç turizm takip sistemi” düzenlemesine göre, GSM operatörlerinin artık yerli turistlerin gittiği şehir ve otelleri devlete bildirmesi zorunlu hale gelecek.

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı içerisinde yer alan ‘iç turizm takip sistemi’ adıyla Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulacak mekanizma ile cep telefonu operatörleri, müşterilerin tatile gittikleri şehirleri ve otelleri devlete bildirecek.

Telekominikasyon şirketlerinin teknolojiden de yararlanarak elde ettikleri verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini takip edecek bir çalışma yapmayı planlıyor.

Konuyla ilgili olarak detaylı bir bilgi ve programın nasıl işleyeceğine dair bir iz bulunmuyor.

Düzenlemeyle ilgili olarak Resmi Gazete’de şu ifadeler yer aldı:

Kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edilerek telekomünikasyon firmalarının teknolojik imkanlarından yararlanılarak elde edilen verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan bir çalışma yürütülecek.
Turizm yatırımcı ile işletmecilerinin kamuyla iş ve işlemlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmeleri ve bunda gereken kurumlar arası entegrasyonu sağlamak için gerekli mevzuat çalışmaları yapılacak.