''Yeni Rus İmparatorluğu'' hayal mi oldu?

Covid-19 pandemisinin yarattığı ekonomik hasar ve petrol fiyatlarındaki düşüş Rusya’yı derinden etkiledi. Putin’in daha önce eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduğunu ifade eden Kremlin Sarayı’na yakın uzmanlar, Rusya’nın kendi içine kapanan bir ülke olabileceğini ve bu zor dönemin etkisiyle, eskisi kadar elini kolunu her yere uzatabilecek bir Rusya göremeyebileceğimizin altını çizdi. Peki Rusya, Suriye'den çekilir mi? ''Yeni Rus İmparatorluğu'' hayal mi oldu?

Fethiye Mutaf Narin/INTELL4

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Covid-19 olarak isimlendirilen ve pandemi ilan edilen virüs salgını, tüm dünyada olduğu gibi  Rusya’da da ekonomi ve siyaseti olumsuz yönde etkiledi.  Salgın daha önceden beri var olan ekonomik buhranı derinleştirirken, siyasi anlamda da merkezi otoritenin gücünü zayıflatacak gelişmeler yaşanmasına neden oldu.

Ülkede son dönemde yapılan tüm anketler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verilen kamuoyu desteğinin koronavirüsün yarattığı ekonomik hasar ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle rekor seviyeye gerilediğini gösterdi. 

PUTİN’İN KAMUOYU DESTEĞİ REKOR SEVİYEYE GERİLEDİ

Moskova merkezli bağımsız bir araştırma şirketi olan Levada Center’ın 24-27 Nisan tarihlerinde düzenlediği anketlere göre, Putin’in mart ayında yüzde 63 olan görev onayı, nisan ayında yüzde 59’a geriledi. Bu oran Putin’in göreve geldiği 2000 yılından beri gözlemlenen en düşük oran olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son raporuna göre, Rusya ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,5 oranında daralması bekleniyor. Hükümet destekli Rusya gazetelerinden Rossiiskaya Gazeta’ya göre ise işsizlik oranı ikiye katlanarak yüzde 10 civarına ilerledi.

Carnegie Moscow Center adındaki araştırma şirketinde çalışan analist Andrei Kolesnikov’a göre, Putin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya. Bu tabloda, yetkililer yakın bir tarihte yapılacak referandumun Putin lehine sonuçlanması için manipülasyona ve hileye başvurmak zorunda kalabilir. Böyle bir durum da, Putin’in meşruiyetine gölge düşürebilir.

‘‘BUNDAN SONRA HER YERE UZANAN BİR RUSYA GÖREMEYEBİLİRİZ’’

Kremlin’i yakından takip eden uzmanlar da Kolesnikov ile aynı görüşte. Gazeteci Ruşen Çakır’ın medyascope’de konuklarıyla Rusya’nın geleceğini tartıştığı bir programda, Washington'da bulunan Middle East İnstitute Mei'in Turkiye masası kurucusu ve direktörü Gönül Tol, ‘Rusya’nın oldukça çalkantılı bir döneme gireceğini ve  kendi içine dönmek zorunda kalacağını’ söyledi.

Siyaset Bilimci Gönül Tol sözlerini şöyle sürdürdü: 

Putin’in göreve geldiğinden beri en önemli hayali ‘’Yeni Rus İmparatorluğunu’’ yeniden kurmak ve dış politikada kendi meşrutiyetini oluşturmaktı. Ancak çok güvendiğim Rus uzmanların söyledikleri şu ki, bu durum tersine dönebilir. Putin’in bu dünyaya açılımı çerçevesinde, son dönemde özellikle Orta Doğu’da oldukça aktif rol oynuyor. Önce Suriye’yi bir atlama tahtası olarak kullandı. Şimdi de Libya’yı kullanıyor. Yani Putin’in çabalarıyla Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de hem askeri hem de diplomatik olarak varlığını gösteren bir Rusya gördük bu güne dek.

RUSYA, ORTA DOĞU’DAN ÇEKİLİR Mİ?

Tüm bunların yanı sıra, hem koronavirüs salgını hem de petrol fiyatlarının yarattığı ekonomik buhran nedeniyle ve Putin’in içine gireceği bu zor dönemin etkisiyle, eskisi kadar elini kolunu her yere uzatabilecek bir Rusya göremeyebileceğinizi ifade eden Tol, Bunun ilk etkileri bölgede görülecektir. Bunu Rusya’nın Suriye politikasına bağladığımızda, Putin’in Suriye’ye oldukça yatırım yaptığı ve rejimi ayakta tutan ana unsur olduğunu söylemek mümkün. Fakat ekonomik problemler nedeniyle halk bir süredir, başlangıçta destek verdiği ‘o imparatorluğu yeniden kuralım’ söyleminden desteğini yavaş yavaş çekmeye başladığını görüyoruz'' dedi. 

Hatta bu süreçte Rus halkının dış politikaya da etkisinin azaldığını belirten Tol, ''Bu da her şeysen önce Rusların Suriye politikası üzerinde bir baskı oluşturabilir. Bu durum, Rusya’yı daha hızlı Suriye meselesini kapatıp, zafer ilan edip çıkmaya itebilir’’ ifadelerini kullandı.

Fethiye Mutaf Narin/INTELL4