Prof. Dr. Yamanel'den 'yeni normal' açıklaması

Yeni tip koronavirüs salgının ardından Türkiye'de kapsamlı tedbirler alınmış, vaka sayıları ve ölüm oranlarının düşürülmesi için çalışmalar yürütülmüştü. Alınan tedbirlerin olumlu sonuçlanması ve sürecin gözlemlenmesi sonucunda 11 Mayıs 2020'den itibaren Türkiye'de yaşamın 'Yeni normal'e dönmesi kararlaştırılmıştı. Covid-19 önlemlerinin hepsi kaldırılmadan hayatın akışının düzenlenmesine 'yeni normal' denirken, bu kurullar nasıl uygulanacak?

Çin’in Wuhan kentinden yayılan ve Türkiye’de de etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs tedbirlerinin 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak genişletileceği belirtilmiş, konuya ilişkin detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkladığı ‘Yeni normal’ sürecinde mutlaka uyulması gereken 4 kuralı vurguladı.

Prof. Dr. Yamanel, vatandaşların virüs tedbirleri kapsamında önlemlerini gevşetmemesi uyarısında bulunarak, "Kesinlikle bireysel kurallarımızı gevşetmememiz gerekiyor. Zaten alınan esnetme kararlarında da temel kurallar kaldı. Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı. 'Yeni normal' kurallarından aşının bulunup ya da çok etkin bir ilacın bulunup bağışıklığın global bir şekilde oluşmasından sonra vazgeçilebilir. Ondan dolayı 'yeni normal' kurallarını bu süreye kadar korumamız gerekir" dedi.

Tedbirler gevşetilirse yeni pikler olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Yamanel, aşı çalışmalarının hızla devam ettiğine de vurgu yaparak, “Aşı çalışmaları bütün ülkelerde hızlıca devam ediyor ve aşı için de büyük bir yarış var. Bizim ülkemizde de çok ciddi aşı çalışmaları var. Özellikle İngiltere, Rusya ve Almanya’da çok ciddi bir şekilde aşı çalışmaları var ve bunların da bir kısmı insan çalışmalarına geçti” dedi.