Yeni nesil yapay zeka uygulamaları

Gelişen teknoloji ile geleceğimizi kolaylaştıracak olan yapay zeka uygulamaları hayatımızı şekillendirmeye devam ediyor. Günümüzde adımlarının atıldığı yakın gelecekte ise hayatımızın merkezini oluşturacak, yapay zeka uygulamaları ile hayatımız çok daha kolay olacak.

Bilim insanları 20’inci yüzyıldan günümüze dek yapay zeka üzerine, çeşitli çalışmalar yürütüyor. Kimi bilim insanı yapay zekayı hayatımızı kolaylaştıracak bir gelişme olarak görürken kimileri ise bu duruma pek sıcak bakmıyor. Nitekim robotların gelecekte insanları köleleştirebileceği gibi çeşitli endişeler de mevcut. Zira hafıza, öğrenme, yaratıcılık ve hızlı eylem gösterme gibi özelliklere sahip bu robotlar neredeyse gerçek bir insan gibi davranabilecek. İnsan, aklı ve vicdanıyla hareket edebilen duygusal yönü ağır basan bir varlık olduğu için makineyi insanlaştırmak bu hususta daha da içerisinden çıkılmaz bir hal alıyor. Makinelerin kontrolünü kaybetmek cümle olarak bile korkunç gelirken insanoğlunun düşünmeden yaptığı şeyler listesinde yavaştan kendisini belli ediyor.

Yeni nesil yapay zeka

Bilim insanları, yalnızca kişinin yürüme biçimine bakarak duygularını tespit edebilen bir makine öğrenimi yöntemi geliştirdi. İnsanların yürüme şekli, o an hissettiği duygulara dair çok fazla şey söylüyor. Mutsuz ya da hüzünlü hissedildiğinde, omuzlar aşağı doğru çökme eğilimi gösteriyor. Bu durumu baz alan Kuzey Karolina ve Maryland Üniversitelerinde çalışan araştırmacılarda, sadece kişinin yürüme biçimine bakarak duygularını tespit edebilen bir makine öğrenimi yöntemi geliştirdi. Türünün ilk örneği olduğunu savunan araştırmacılara göre bu yaklaşım, ilk denemelerde yüzde 80 oranında başarı gösterdi.

Her geçen gün geliştirilmeye devam eden yapay zeka sistemi, kamusal alanlarda hem iç hem dış mekanlarda yürüyen 24 kişinin videolarından oluşan ve bin 384 yürüme şekli içeren örnekler ile eğitildi. Amazon Mechanical Turk’ten yaklaşık 700 katılımcı, videolardaki duyguların adlandırılmasında önemli rol oynadı. Araştırmacılar da bu adlandırmaları kullanarak kişilerin olumlu mu olumsuz mu, sakin mi enerjik mi olduğunu belirledi. Ekip, duygu tespit yaklaşımlarının hali hazırda kullanılan sistemlere kıyasla yüzde 13,85 daha başarılı olduğunu söyledi.

Tercüme yapabilen akıllı fare

Bir dönem sadece bilgisayar ara yüzünü kontrol etmek için kullandığımız fareler farklı fonksiyonlarla karşımıza çıkmaya başladı. Lenovo’nun tercüme yapabilen yeni akıllı faresinde, Çinli girişimci Keda Xunfei’nin geliştirdiği ses tanıma teknolojisi kullanılıyor. Sesli komutlar ile bilgisayarda farklı fonksiyonlar yerine getirilebiliyor. Ayrıca belirli Çin aksanları ve İngilizce de fare tarafından algılanabiliyor. Tercüme tarafında ise Çince’den İngilizce, Fransızca, Japonca ve Almanca dahil 26 dile çeviri yapılıyor.

Fotoğraftaki insanları silebilen uygulama

İçinde kendinizin olmadığı bir selfie çekmenizi sağlayacak ve insanları fotoğraflardan silebilecek ‘’Bye Bye Camera’’ adlı bir iOS uygulaması geliştirildi.  Söz konusu yazılımın insan silme işlemini hatasız şekilde gerçekleştirdiğini söylemek pek mümkün değil zira fotoğraflarda ya da resimlerde çeşitli piksel ve gölgeler bırakıyor ancak geliştirilmeye devam ediyor. Yazılımı son derece basit olan uygulama, fotoğraf veya resimdeki insanları tespit etmek için nesne tespiti yapabilen, açık kaynaklı You Only Look Once’ın (YOLO) algoritmasını ve tespit ettiği insanların boşluğunu doldurması için yapay zeka sistemi kullanıyor.

Gerçekçi resimler çizebilmek artık mümkün

Her gün elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar, yapay zeka yardımıyla daha net ve temiz fotoğraflar çekmemize yardımcı oluyor. Her geçen gün çektiğimiz bu fotoğrafları yapay zekalar yardımıyla düzenleyebildiğimiz yepyeni uygulamalar geliştiriliyor. MIT ve IBM ortaklığı ile bir araya gelen bir grup geliştirici, nöral ağ yapılarının aldığı kararlara göre gerçekçi çizim yapabilen bir uygulama geliştirdi. Kullanıcıların çektikleri fotoğrafın üzerine ağaçlar, çimenler, tuğla yapılar çizebililmesi artık çok kolay. Söz konusu fotoğraflarda bu gibi değişiklikler yapmak için gereken tek şey, sanal bir fırça yardımıyla çizim yapmak istenilen alanı seçmek. Yapay zeka uygulaması, seçili alana profesyonelce istenilen şeklin çizilmesini sağlıyor.