Yeni nesil savaş teknolojisi

İnsansız hava araçları olarak bilinen dronların kullanım alanları gün geçtikçe gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Bu gelişmenin yeni bir parçası olarak, büyük orduların katıldığı savaşlar gelecekte yerini, uzaktan kumandalar ile yönetilebilen dronlara bırakacak.

Dünyada baş döndürücü bir şekilde silahlanma yarışı yaşanıyor. En çok silah satan ülkeler arasında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi büyük güçler yer alıyor. En çok  silah alan ülkeler ise, Hindistan, Suudi Arabistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Avustralya, Türkiye, Güney Kore. Silah teknolojisiyle oldukça haşır neşir olan bu ülkelerin, silahlanma yarışındaki galibini artık insansız hava araçları yani drone'lar belirleyecek.

Gelecekte casusların, büyük orduların katıldığı savaşlar yerini insan avının başlatıldığı operasyonlara bırakacak. Geçmiş dönemde eğlence amacıyla piyasaya sürülen bu dronelar, üretim amacındaki masumiyetini kaybetti ve savaş-savunma sanayinde kullanılmak üzere geliştirilmeye başlandı. Drone teknolojisi terörle mücadele adı altında, mevcut tehlikeleri önlemek, hedefi tanımlamamak ve gerekli olduğu anda hedefin sinyalini bozmak gibi görevlerde kullanılacak.

ABD ve Avrupa merkezli olarak sürdürülen bu çalışmanın, terörle mücadele konusunda oldukça etkili bir savunma sistemi olacağı konuşuluyor. Konunun uzmanları yaptıkları açıklamalarda, uçak sahibi olan teröristlerin, yeni yöntem hakkında fikir sahibi olmamalarının, onlarla mücadele konusunda fark yaratacağını ifade ediyor. Ayrıca İngiliz Hava Savunma sahalarında, dronlar tarafından gelebilecek olası saldırılara karşı da tedbir alınacak. Anti-UAV Savunma Sistemleri(AUDS), ABD Havacılık Otoritesi (FAA) ve Chess Systems And Blighter şirketleri Anti-İHA konusunda işbirliği yapacaklar.

Birçok alanda kullanılıyor

El-Kaide’nin lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'da Amerikan insansız hava aracıyla öldürülmesinin ardından özellikle terörle mücadele adı altında yapılan yatırımlarla drone teknolojisinde ciddi ilerlemeler kaydedildi. Askeri amaçlarla geliştirilen teknoloji bugün sivil alanda kargo taşımacılığından dizi sektörüne, fotoğrafçılıktan kurtarma operasyonlara kadar bir çok alanda kullanılır hale geldi.

Her alanda hayatımızın bir parçası haline gelen drone teknolojisi daha çok uzun yıllar yaşamımızın içinde olacak. ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon, kargo teslimatları için kullanmayı düşündüğü dronları kullanmaya başladı. Teknoloji devi Google bu alanda Amazon'u takip ederken, Facebook’da milyarlarca insanın internete erişebilmesini havadan sağlamak adına dronları kullanacağını açıkladı.

İnsanoğlunun yaşamını kolaylaştırdığı kadar gelecekte insanlara en büyük tehdit yine dronlardan gelecek. Uzaktan kumanda ile kullanılan, gelişmiş sensör ve kameralarla donatılan dronlar, gelinen noktada artık önlerine çıkan engellerden rahatlıkla kurtulabiliyor. İntel'in RealSense teknolojisi ile donatılan dronlar yüz tanıma teknolojisini kullanarak kapıları açıyor veya telefonların kilidini kaldırıyor. Makineler arası iletişim ve giyilebilir cihazların hayatımızın her alanına girmesiyle de insanlar dronların hedefi haline gelecek. Bu cihazlar uzaktan kumanda ile nokta atışı operasyonlarda kullanılacak.

Ehliyet gerekiyor

İnsansız hava araçları’nın (İHA) son yıllarda ciddi bir patlama yaşaması ve herkesin ulaşabileceği bir seviyeye ulaşması, bu konuda bazı düzenlemelerin yapılmasını da beraberinde getirdi. Bu konuda ilk adımı atan ülke ABD oldu. ABD federal havacılık komisyonu ticari sınıftaki insansız hava araçlarının kullanılması için standart pilot lisansını zorunlu hale getirdi. Zorunluluk 25 kilogramdan hafif kolay uçurulabilen tüm insansız hava araçları için geçerli. Bu araçlar yalnızca gündüz uçurulabiliyor ve en fazla 120 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Ayrıca drone kullanıcısı aracını sürekli görüş mesafesinde tutmakla yükümlü.