Yeni nesil savaş teknikleri

Son bir yılda dünyanın üzerine karar bulut gibi çöken koronavirüs salgınının neden olduğu felaket her geçen gün ağırlaşırken, salgın virüslerin biyolojik silah olarak kullanılabileceğini bir kez daha gündeme getirdi. Virüslerin ilerleyen dönemlerde tehdit olabileceğini verdiği bir röportajda gündeme getiren NATO Genel Sekreteri, ittifakın virüslerle düzenlenecek saldırılara karşı önlemlerin artırılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yılın son aylarından ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyaya yayılırken, biyolojik silahlarla düzenlenen olası bir saldırı halinde yaşanabilecek felaket senaryolarını da gündeme taşıdı. NATO virüslerle düzenlenecek saldırılara karşı önlemlerin artırılacağını açıkladı. Brüksel’de Alman basın ajansı DPA’ya röportaj veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, koronavirüsün laboratuvar ortamında oluşturulmuş bir virüs olmamasına karşın, biyolojik silahların kullanılmasının tehlikesini ortaya koyduğunu belirtti.

NATO’nun biyolojik savaşlar için virüsler üretilebileceğinin farkında olduğunu dile getiren Stoltenberg, biyolojik silahlarla düzenlenecek olası saldırıları önlemek amacıyla istihbarat servisleriyle bilgi alışverişini iyileştirme sürecinde olduklarını söyledi.

“BU SİLAHLARIN HALA VAR OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Biyolojik silahların kimyasal silahlar gibi uluslararası hukuka göre yasak olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Ancak kullanımlarına hazırlıklı olmalıyız, çünkü bu silahların hâlâ var olduğunu biliyoruz" dedi.

Yüz binlerce kişinin ölümüne neden olabilecek geniş çaplı bir biyolojik silah saldırısının teröristler veya devlet yöneticileri tarafından gerçekleştirilebileceğine işaret eden NATO Genel Sekreteri, biyolojik silahların geleneksel veya nükleer silahlara misilleme olarak devreye sokulabileceğini belirtti.

"NATO'nun yasaklanmış silahları yok, ancak onlara gerektiği gibi cevap vermek için bir dizi yeteneğimiz var" diye konuşan Jens Stoltenberg, biyolojik bir saldırı sonrasında 5'inci maddeye göre kolektif savunmaya geçilebileceğini ve durumda da NATO'nun tüm bu yeteneklerini kullanabileceğini vurguladı.

VİRÜSLER SİLAH DÖNÜŞEBİLİYOR

Uzmanlar, çiçek hastalığı ve şarbon patojenleri ile grip veya koronavirüsleri uzun yıllardır olası biyolojik silahlar olarak da değerlendiriyor.  Zira araştırmacılar laboratuvar ortamında virüsleri yapay olarak daha tehlikeli hale getirilebileceklerini çok kez kanıtladılar. Bu tür deneylerle doğal virüs mutasyonlarının sonuçlarına karşı donanımlı olmak amaçlanıyor. Bununla birlikte, teröristlerin benzer deneyleri yapmaları halinde bunun ne gibi sonuçlar doğurabileceği de araştırılıyor.

HEDEF GRUPLARA GÖRE VİRÜSLER

Yapılan araştırmalarda ise ilginç felaket senaryoları ortaya konuldu. Buna göre virüsler sadece seçilmiş insan grupları için ölümcül olacak şekilde değiştirilebiliyor. Örneğin sadece siyahlar veya sadece beyazları öldürecek virüsleri üretilebiliyor.