Yeni Zelanda'nın çalışma sistemi kararı heyecan yarattı

İlk kez Japonya'da uygulanmasının ardından verimliliğin yüzde 40 artışını sağlayan 4 gün çalışma 3 gün tatil sistemi, yeni tip koronavirüs ile en sert mücadeleyi sürdüren Yeni Zelanda'da da yürürlüğe girecek. Başbakan Jacinda Ardern tarafından yapılan açıklama, dünya kamuoyunda da yeni bir tartışmayı başlatmakla birlikte heyecan yarattı.

Koronavirüs salgınına karşı mücadeleyi kazandıklarını geçen ay duyuran Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, sosyal medya platformu Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, ülkeye yabancı turistlerin ülkeye girişinin yasak olması sebebiyle iç turizmi canlandırmak ve ekonomiyi artırmak için haftanın günlerinde yeni bir düzenleme yapılabileceğini sinyalini verdi.

Ardern hafta içinde çalışma günlerinin dört güne inmesinin ve tatil günlerinin de 3 güne çıkmasının gündemlerinde olduğunu söyledi.

Facebook üzerinden canlı yayın yapan Ardern, daha kısa bir hafta ile ekonominin artabileceğini ve iç turizmin hareket kazanabileceğini dile getiren Ardern vatandaşların bu düzenle birlikte iş/günlük yaşam dengesini de sağlayabileceğini vurguladı.

Uygulamanın, dünyanın diğer ülkelerinde de uygulanıp uygulanmayacağı önümüzdeki günlerde alınacak sonuçlar ile birlikte gündeme gelmesi bekleniyor.