Yeni iPad Air'da USB girişi olacak mı?

Apple'ın dünya çapında satış rekorları kıran tabletleri, yeni nesil teknolojiye kucak açmaya başlıyor. Android işletim sisteminin tüm cihazlara kolayca entegre edilmesinin aksine yalnızca iOS işletim sistemleriyle eşzamanlanabilen iPad Air'ler yenileniyor. Karar, Apple kullanıcıları için sürpriz olurken, dünya genelinde satış rakamları Apple'ı neredeyse ikiye katlayacak olan Android sisteminin yaratıcılarının karara nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

Apple hem işletim sistemlerini hem de AppStore'da yer alan yeni yazılımları kendi bünyesine katarak işletim sistemi iOS'u bu şekilde güncelleyerek milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştı.

iOS işletim sisteminin en önemli özelliği ise Android sistemin aksine yalnızca kendi sistemine dahil olan cihazlarla entegre olabiliyor.

Macbook ve masaüstü modellerinde USB girişi kullanılan iOS işletim sistemi, iPad ve iPhone'lar için yalnızca Apple'a ait dönüştürücülerle aktice edilebiliyordu.

Yeni nesil iPad Air ise, USB-C girişini sabitlenerek çıkmaya hazırlanıyor.

Selim Öztürk'ün Hürriyet'te yer alan haberine göre, yeni nesil iPad Pro modellerinde Lightning girişi terk etmiş ve yerini USB-C'ye bırakan Apple, bu özellikleri ile mevcut bulut sistemin hepten dışında kalmıştı.

Son iPad Pro modellerinde de Apple bu şekilde hareket ederken, şimdi de iPad Air serisinde bu değişimin yaşanacağı öğrenildi. Diğer bir deyişle yeni nesil iPad Air'lerde Lightning giriş bulunmayacak.

Apple, yeni nesil iPad için henüz bir çıkış tarihi belirlenmezken, Covid-19 sürecinde yapılan analizlere göre; Samsung ve Xiaomi2nin satış rakamları, iPad ve iPhone'ları geçmişti.