Yeni eğitim-öğretim yılında ilk gün: İlk ders zilini Bakan Selçuk çaldı

Yeni eğitim-öğretim yılında ilk gün bugün başladı. İlk ders zilini ise Bakan Ziya Selçuk çaldı.

Basına açıklama yapan Selçuk "Bugün çok özel bir gün. Ders programımız hazır" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ayrıca şunları kaydetti:

"Uzaktan eğitimle başladığımız bu süreci ayın 18'ine kadar sürdüreceğiz. 21’inden itibaren başlayacak süreç için planlamalar sürüyor. Bir öğretmen için bir okulun açılışı ne demek bunu bir öğretmen gibi bilmek kolay değil. Benim çocuklarımdan ve velilerimizden ricam artık bu sürecin başladığı ve sürecin gereği olarak evlerimizde çalışma köşelerinin oluşturulması ve çocuklarımızın çalışma ortamlarının uygun koşullara dönüştürülmesi.

Öğretmenlerimiz de çocuklarımız da birbirlerine büyük bir özlem taşıyorlar. Ama hep söylediğimiz şey şu. Risk varsa biz yokuz. Şu anda açılmamasının daha uygun olduğu konusunda ortak bir kanaat var. Uzaktan başlayalım dedik. Böyle de devam edeceğiz. Bizim için önemli olan şu, böyle devam ederken uzaktan eğitimin ilk baştaki gibi biz de hazırlıksız yakalandık. Ama artık hazırız. Ders çizelgelerimiz, Eba sistemindeki içerikler öğretmen eğitimleri, bunların tümünde ciddi mesafe aldık. Her gün sahadayız. Buruk başlamak kötü ama başlamak güzel.

(Öğretmen maaşlarının yük olduğu şeklinde algılanan açıklamaları) Ziya öğretmen olarak benim öğretmenlerimizin özlük haklarının yükselmesi dışında hiç bir amacımız yok. Buradan bir sonuç çıkarılıyorsa bir zorlama vardır. Öğretmenimizin her derdini çözmek için buradayız."