Yeni dünya düzeni ve Bitcoin

Dijitalleşme çağına geçişin hız kazanmasıyla birlikte sanal paralara ilgi arttı ve kripto para kullanımı adeta küresel bir fenomen haline geldi. Bir teknoloji şirketinin yaptığı araştırmaya göre kripto paraların lideri olarak görülen Bitcoin’e olan güven ise büyük bankalara olan güveni geçti.

Dijitalleşme çağına geçişin hız kazanmasıyla birlikte sanal paralara ilgi arttı ve kripto para kullanımı adeta küresel bir fenomen haline geldi. Bir teknoloji şirketinin yaptığı araştırmaya göre kripto paraların lideri olarak görülen Bitcoin’e olan güven büyük bankalara olan güveni geçti.

Ayrıca araştırma sonuçları, insanların Bitcoin’in geleceğine nasıl baktığını da gösterdi. The Tokenist’in 17 ülkeden 4 bin 852 kişinin katılımıyla yaptığı bir araştırmaya göre, insanların yaklaşık yüzde 50’si sanal paralara özellikle ki BTC’ye özel bankalardan çok daha fazla güveniyor. Üstelik bu güven, geçtiğimiz üç yıla nazaran yüzde 29’luk bir artış gördü.

Y KUŞAĞI’NIN BİTCOİNE BAKIŞI

Yapılan araştırmadaki en dikkat çeken husus ise, nesiller arasındaki düşünce farklılıkları oldu. Araştırmaya göre Y neslinin yarısından fazlasının Bitcoin’e daha fazla güvendiği ortaya çıktı. Aynı araştırmaya göre, 65 yaş ve üzerindeki bireylerin ise yaklaşık olarak yüzde 93’ünün sanal paralara güvenmediği kaydedildi. 65 yaş üstü katılım, Bitcoin’e karşı temkinli yaklaşıyor ve bunların yarısı Bitcoin’in patlayacak bir 'balon' olduğunu düşünüyor.

 Y kuşağındaysa bu oran yüzde 24’te kalıyor. Y kuşağının Bitcoin’e olan ilgisi giderek artıyor ve önümüzdeki beş yıl içerisinde bu kuşağın yüzde 44’ü Bitcoin almayı düşünüyor. Aynı şekilde Y kuşağının yarısından fazlası, kripto paraların önümüzdeki yıllar içinde büyük ölçüde benimseneceğini, hayatımızın içine gireceğini ve bununla birlikte dünyadaki insanların büyük çoğunun sanal para kullanacağını düşünüyor.

YATIRIM ANLAYIŞI DEĞİŞTİ

Y kuşağının yanı sıra tüm yaş ve cinsiyet grupları arasında sanal paralar ile ilgili bilginin ve güvenin arttığı görülüyor. Araştırma sonucuna göre katılımcıların yüzde 60’ı, özellikle Bitcoin’in finansal teknoloji alanında pozitif bir yenilik olduğunu düşünüyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 45’i Bitcoin’i hisselere, gayrimenkule ve her daim güvenli liman olarak görülen altına tercih ediyor. Bazı Bitcoin taraftarları, koronavirüs salgını ve karantina döneminde hisselerin darbe aldığını ve bunun kripto paralar için oldukça uygun bir an olduğunu savunuyor.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, bu yıl 10 bin dolarlık psikolojik direnç düzeyini dördüncü kez aşarak 11,144.34 dolara kadar yükseldikten sonra, 10,950.70 dolar ile 11,000 doların hemen altına çekildi.
Analistlere göre, bir süre öncesine kadar Bitcoin fiyatı için önemli "direnç" düzeylerinden sayılan "10.500 dolar" son gelişmelerle "destek" düzeyine dönüştü.

En yüksek hacimli kripto para birimindeki değişiklikler:

Bitcoin yüzde 0.04 düşüşle 10,950.70 dolar,

Ethereum yüzde 0.45 düşüşle 317.09 dolar,

XRP yüzde 8.03 artışla 0.24 dolar,

Tether yüzde 0.34 düşüşle 0.99 dolar,

Bitcoin Cash yüzde 5.99 artışla 289.06 dolar,

Bitcoin SV yüzde 2.12 artışla 213.42 dolar,

Cardano yüzde 4.32 artışla 0.14 dolar,

Litecoin yüzde 4.34 artışla 55.77 dolar

Crypto.com Coin yüzde 2.47 düşüşle 0.15 dolar,

Binance Coin yüzde 0.02 artışla 20.06 dolardan işlem görüyordu.