Cenevre Kantonu'ndan Evanjelikleri kızdıran adım!

İsviçre’nin en batısında yer alan Cenevre Cumhuriyeti ve Kantonu’nda, Cenevre Gölü sularında kiliseler tarafından düzenlenen vaftizler yasaklandı. Yasak, Evanjelik kiliselerinin sert tepkisi ile karşı karşıya.

Cenevre’nin en batısındaki Cenevre Kantonu ve Cumhuriyeti, İsviçre Federasyonu’nun bir parçası. Ülkenin en kalabalık ikinci şehri Cenevre’nin de bulunduğu kanton, ağırlıklı olarak Katolik Kilise’nin etkin olduğu bölgelerden birisi. Fakat yüzde 13,5 Kalvinist nüfusun bulunduğu bölgede, Cenevre Gölü büyük önem arz ediyor.

Evanjelik kiliseler tarafından düzenlenen vaftizler, ‘laiklik’ tartışmalarının ardından 8 Temmuz’da “cadı avı” olarak nitelendirilerek yasaklandı.

Yasağa ilişkin açıklama yapan Vaud kantonu Evanjelik Federasyonu Başkanı Jean-Francois Bussy, “Bu yetkinin kötüye kullanılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 40 bin Evanjelik’in yaşadığı bölgede yasaklanmasına rağmen komşu Vaud’da vaftizlere izin verilmesine de değinen Bussy, ‘laiklik’ vurgusu yaparak, “Cenevre'den çok daha liberal olan Vaud kantonunda hiçbir şikayetimiz olmadı” ifadelerini kullandı.

Kilise ile devletin geçtiğimiz yüzyılda ayrıldığı İsviçre içerisinde yalnızca Neuchatel ve Cenevre ‘laik’liği benimsiyor.

Fransız ilahiyatçı ve Kalvinizm’in kurucusu Jean Calvin’in yaşadığı bölgedeki yasak, Evanjelikleri oldukça kızdırdı. Dünyanın en tartışmalı gruplarından olan Evanjelikler’in bölgedeki temsilcileri, “Kanton otoritesini, kamu düzenine aykırı olmayan bu tür olayları yasaklamaya iten neden çok açık değil” yorumu yaptı.

EVANJELİKLER KİMDİR?

1541 yılından Jean Calvin’in Cenevre Kilisesi’ni ve kentini örgütlemesinin ardından ortaya çıkan Kalvinizm, katı ve teokratik bir yönetim ile kantonun hakimi olmayı başarmıştı.

Calvin’in ölümünün ardından yönetimi devralan Theodore de Beze Kalvinizm’in Almanya, İskoçya, İngiltere, Hollanda ve Fransa’da yayılmasında büyük rol oynadı.

Püriten göçmenlerle Amerika topraklarına ulaşan Kalvinizm, 1875’te kurulan “Dünya Birliği” ile geniş kitlelere hitap etmeye başladı.

2003 yılında 75 milyona ulaşan sayısı ile Kalvinistler’in bir kolu olan Evanajelizmin temeli ise İngiliz George Whitefield tarafından atıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1820’lerde genellikle Hrıstiyanlık için kullanılan “Evanjelizm” 19. yüzyıldan itibaren iki ayrı koldan yürütülmeye başlandı.

Evanjelikler Charles G. Finney ile Amerikan halkında değişim ve devrim fitilini ateşlerken Plymouth Kardeşliği hareketinin kurucusu John Nelson Darby’nin öncülüğünde ise radikal bir dini yorumun temsilciliğini üstlendi.

Günümüzde Amerika’da Protestan Hristiyanlığın en ‘tutucu’ kanadını temsil eden Evanjelikler, Darby’nin Muafiyetçilik akımının rehberi Kitab-ı Mukaddes ile dünya tarihini yedi çağa, tanrının insanlık hakkındaki takdirini gösteren yedi bölümü kabul ederken, C. I. Scofield’in kaleme aldığı "Scofield Referans Kitab-ı Mukaddesi” ile de "İsrail Kitab-ı Mukaddes'in kıyamet zamanında önemli rol oynayacaktır” öğretisi doğrultusunda hareket ediyor.

Amerika’ya Lutherci Protestanlığın ardından Püritenizm ile gelen Evanjelizm; Jimmy Carter, Ronald Reagan ve baba Bush döneminde adım adım gelişerek hakimiyet alanını güçlendirdi.

11 Eylül saldırılarının ardından George W. Bush ile küresel emperyalizmin ana gücü olan Evanjelikler, Kushner’ın Beyaz Saray’da görev alması ile İsrail’in de güçlendirilmesinde önemli rol oynadı.

Evanjelistlerin gelecekte oluşacağına inandığı yedi aşama:

- Yahudilerin Filistin’e geri dönmesi
 Büyük İsrail’in kurulması

- Yahudiler de dahil olmak üzere tüm dünya uluslarına İncil’in “müjde” olarak bildirilmesi

- Yedi yıl sürecek olan felaket dönemi
- Türbülasyon veya kaos olarak da adlandırılan bu döneminde Yecüc ve Mecüc orduları tarafından İsrail'in işgal edilmesi ve ABD ile İngiltere'nin ise İsrail’in yardımına gelmesi

- İsa’nın ikinci kez dünyaya gelişi

- Armageddon Savaşı

- Kıyametin kopmasıyla, İncil’e ve İsa Mesih’e iman edenlerin cennete yükseltilmesiDünya çapında güçlü televizyonlardan, gazete yayınlarından, internet sitelerinden, video oyunlarından, sinema sektöründen ve bilim-kurgu romanlarından yararlanarak “misyonerlik” yapan Evanjelistlerin hedeflerinden birisini de ilk olarak Bush’un ağzından duymuştuk.

Amerikan People dergisine verdiği bir röportajda Bush’un gururla sunduğu Yeni Dünya Düzeni kavramının mimarının Başkan'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scowcroft olduğu ortaya çıkmıştı.

Görev süresi boyunca Henry Kissinger tarafından dünyanın dört bir yanında aşamalı olarak uygulanan “Yeni Dünya Düzeni” planı, öğrencisi ve sağ kolu Scowcroft tarafından Başkan Bush’a fısıldanmakla kalmamış, ülkenin en belirgin politikası olarak dünya halkları üzerinde de etkili olmuştu.

1982 yılında kurulan Kissinger Associates lobisi, yalnızca Amerika içerisindeki finans çevrelerini değil, koronavirüs (Covid-19) sürecinin hemen öncesine kadar Asya’yı da şekillendiren yapının imarıydı.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’ın etkili siyasi bağlantıları sayesinde İsrail ile BAE arasında imzalanan İbrahim Anlaşması ise son dönemin en önemli adımlarından bir tanesi olarak tarihteki yerini aldı.