Yeni çağın hastalığı "Siber Kondri"

Globalleşen dünya ile birlikte teknoloji de hızla gelişmektedir. Teknoloji birçok avantajı beraberinde getirdiği gibi kimi zaman da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Öyle ki siz farkında olmasanız bile sizi bir hastalığa sürüklemektedir. Peki günümüzün teknoloji hastalığına ne denilmekte?

Teknoloji çağında yaşıyoruz, teknolojinin hayatımıza kattığı yararlar saymakla bitmez, peki ya zararlar? Akıllı telefonlar, tablet ve bilgisayar artık çok yakınımızda, internetsiz sosyal medyasız ve sanal ticaretsiz bir hayat düşünülemez. Eğer sizde böyle düşünüyorsanız, interneti kesildiğinde huzursuzluk, ruhsal çökkünlük hatta kızgınlık hissediyorsanız ‘’Siber Kondri’’ hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Geçmişten günümüze en çok gelişen ve hayatımızı kolaylaştıran şeylerden biri teknolojidir. Teknolojinin olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleride var. Olumsuz özelliklerinin en başında ise bağımlılık gelir.  Günümüzde çok fazla yaygınlaşan teknolojiyle birlikte, küçük yaştaki çocukların bile ellerinde  akıllı cep telefonları ve bilgisayarlar var. Çocukların başından kalkmadığı, bağımlılığa sebep olabilen bu teknolojik aygıtlar günümüzde ailevi sorunlara bile neden olabiliyor. Teknoloji bağımlılığı, neredeyse tüm dünyayı ele geçirmiş durumda. Kalabalık yerlerde sokağa çıktığınızda, elleri boş yürüyen insanlara rastlamak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bunun ana sebebi yeni çağın hastalığı olarak adlandırılan ’’Siber Kondri’’. Halka açık kurumsal alanlarda, toplu taşıma araçları ve insan kalabalığının olduğu her yerde kimi durmadan mesajlaşır, kimi sosyal medyada gezinir, kimi ise internette dolaşır. Kafasını elindeki akıllı telefonundan kaldırmayıp, hayatta nelerin olup bittiğini fark edemeyen bir nesil yetişiyor diyebiliriz.

Gün geçtikçe artmakta olan asosyal insanların sayısı gün geçtikçe artıyor ve bu da çok ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmamıza neden oluyor. Teknolojik aygıtlar ile çok fazla vakit geçirdikten sonra gözlerde oluşan yanma, buna bir örnektir. Her gün bilgisayar başında çok uzun süre aralıksız oturan insanlarda ise genç yaşta kalp krizi, göz bozulması ve daha birçok rahatsızlık görülmektedir. 

Siber Kondri nedir?

Siber Kondri yani teknoloji bağımlılığı, teknolojinin aşırı ve kontrolsüz kullanımı ile ortaya çıkan bir sorundur. Teknolojiyi kullanım biçimi kişinin teknolojiye karşı bağımlılık geliştirmesine sebep olabilir. Günümüzde sıklıkça rastlanan internet bağımlılığı, çocuklarda ve gençlerde görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülmeye başladı. Yetişkinlerde teknoloji bağımlılığı televizyon karşısında ve internette fazla vakit geçirmek, sık sık sosyal medya hesaplarını yenilemek çocuklarda ise oyun oynama, oyun videosu izleme bağımlılığı şeklinde karşımıza çıkıyor. Kişinin hayatını bütünüyle etkileyen teknolojiyi hayatımızda nasıl konumlandırdığımız ile teknolojiye bağımlı olma arasında doğrudan bir ilişki vardır. Teknoloji bağımlılığı hakkında bilmemiz gereken en önemli şey, aslında cihaz bağımlılığı olduğudur.  Bu bağımlılığın büyük kısmını çocuklar ve gençlerde görüyor olsak da günümüzde orta yaş ve ileri yaş gruplarında da sıklıkla rastlandığını söyleyebiliriz. Uzmanların görüşlerine göre teknoloji kötü bir şey değildir ama teknoloji bağımlılığı kötü sonuçlara yol açar. Teknolojiyi bağımlılık haline getiren bireyin kendisidir. Ayrıca bir çok uzmanın görüşlerine göre, günümüz teknoloji bağımlılığının tedavisi, uyuşturudan daha zorlayıcı olabildiği yönündedir. Bunun nedeni teknolojinin günlük bir yaşamın parçası haline gelmesi ve her an ulaşılabilir olmasıdır. Dünyada olan gelişmeleri kaçırıyormuş gibi hissetme, interneti kaybetmekten korkma ve bunun farkında olmamak bu hastalığın başlangıç noktasıdır.

Teknoloji bağlılığının nedenleri

Teknoloji bağımlılığı anksiyete, depresyon, sosyal fobi ve uyku problemleri çeken kişilerde daha sık görülürken, materyalist kişiler ise bu alışkanlıklarını teknolojiyle sürdürdüklerinde internet alışverişlerine karşı bağımlı bireylere dönüşebiliyorlar. Sosyal ortamlarda sık bulunmaktan çekinen ve sosyal ilişkiler konusunda başarısız olan bireyler teknolojiye bağımlı hale gelebiliyor.  Bu kişiler için internet ve sosyal medya dışarıdaki sosyal dünyadan bir kaçış biçimi haline geliyor.  Anonim olarak var olduğu bir ortamı içselleştiriyor ve yaşamının bir parçası haline getirebiliyor. İş stresi ve kişisel hayatta yaşanan olumsuz olaylar da kişileri teknoloji bağımlılığına itiyor. İş hayatında amaçlanan kariyer hedefinden uzak olmak, stres seviyesini düşürmek bireyleri internete sevk ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 58’inin akıllı telefonu olduğu ve gençlerin yüzde 37’sinin teknoloji bağımlılığına aday olduğu ortaya konmuş. 

Teknoloji bağımlılığı nasıl önlenir?

İçinde bulunduğumuz teknolojik dönem bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan da yeni sıkıntıları beraberinde getiriyor. Teknoloji bağımlılığı günümüzde son derece sıradan bir durummuş gibi algılanmaya başladı. Yetişkinlerin uzun saatler meşgul olduğu elektronik aletler sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de yarattığı bağımlılıkla birlikte sakıncalar doğurabiliyor. İki yaşından küçük çocukların internetten faydalanması, teknolojik aletleri profesyonel bir biçimde kullanması uygun değil. Bu yaş grubundaki küçük çocukların teknolojik aletlerden uzak tutulması ve okul öncesi eğitimler verilmesi gerekmekte. İlköğretim çağındaki çocuklar için uygun olan süre zarfı bir saatken, lise çağı gençleri için ise iki saattir. Teknolojik anlamda kullanılan ürünlerin aynı zamanda size zarar verdiğini unutmayın. Bunun için verimli ve sağlıklı zaman geçirmek için uzak durmanız gereken teknolojik ürünler olduğunu bilin.

Teknoloji bağımlılığının ününe geçmek aslında çok basit. İlk olarak bilgisayarınızı ve bütün elektronik aygıtlarınıcı kapatın, her ne kadar her şeyi kapatmak zor olsa da bunu yapmalısınız. Tüm bunları başaramayacak kadar bağımlı birşeylerseniz ailenizden yarım alabilir, telefonunuza ya da bilgisayarınıza şifre koymalarını isteyebilirsiniz. Sevdikleriniz her türlü bağımlılığınızla ilgili size destek olacaktır. Dikkatinizi başka bir yere verin, yeni hobiler edinin. Emin oldun dünyada teknolojiden çok daha fazlası var. Çevrenizde yeterince vakit ayıramadığınızı düşündüğünüz birileri muhakkak vardır, onlarla özleminizi paylaşarak yeni anılar biriktirebilirsiniz.  Arkadaşlarınızla istediğiniz tüm etkinlikleri yapın fakat teknolojik aletleri kullanmayın.  Sevdiklerinizle birlikte olmak, teknoloji bağımlılığınızın üstesinden gelecektir. Sadece 5 dakika internete göz atmak isterken, 5 dakika siz farkında olmadan 5 saate çıkabilir. Teknoloji bağımlısı olmak istemediğinizi fark ettiğiniz an bunun için bir şeyler yapmaya başlayın. Rahatlatıcı bir ortamda, uzun ve huzurlu bir yürüyüş yapın. Cep telefonunuzu yanınıza almayın, doğayla iç içe olun.  Kendinize bir zaman tablosu oluşturun ve teknolojik aletleri kullanacağınız zaman dilimlerini kısaltın. Meditasyon ya da yoga yapmakta kafanızı boşaltmanıza yardımcı olacaktır.  Seçimlerinizde kararlılığınızı koruyun, teknoloji bağımlılığı bir yeme alışkanlığından öte değil bunu asla unutmayın.