ABD Başkanlığını Joe Biden devraldı

ABD siyasi tarihinin en çalkantılı dönemlerinden biri 3 Kasım’da düzenlenen seçim sonuçlarının netleşmesiyle birlikte son erdi. 4 yıl boyunca ABD Başkanlığı’nda bulunan Donald Trump, aldığı kararlarla tartışmalara konu olurken, Trump’ın yaptığı tüm çalışmaları iptal edeceğini dile getiren Joe Biden ABD Başkanlığı’na seçildi. Peki yeni başkanı bekleyen sorunlar nelerdir? Biden ne yapmayı amaçlıyor?

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, siyaset dünyasına girmesinden yaklaşık 50 yıl sonra, ABD’nin 46’ıncı Başkanı seçildi. Bloomber’e göre seçimlerin nihai sonuçlarının açıklanmasının biraz zaman alması ve birçok yasal manevraya çözüm bulunması gerektiğinden, Biden’ın sıkıntılı geçmesi beklenen önümüzdeki haftalarda yaşayacağı ilk zorluk ülkeye yöne vermek olacak.

Cumhuriyetçilerin Biden’ın zaferine itiraz etmenin sonucu değiştirmeyeceği neredeyse kesin anacak bu ülkede öfke ve istikrarsızlığı körükleyebilir. Dolayısıyla konu çözülene kadar tecrübeli politikacı Biden’ın sabır etmesi gerekecek.

AMERİKA’NIN BAŞKANI OLACAĞIM

Demokrat başkanın zaferinin ilan edilmesinden sonra Delaware eyaletinde konuşma yapan Biden, Tump’ın aksine ülkenin yenin birleşmesini istediğini açıkça ortaya koydu. Delaware’deki konuşmasında “Karşınızda bana verdiğiniz güvenle, bölmeye değil birleştirmeye odaklanacak bir başkan olacağıma ve bütün kalbimle çalışacağıma söz veriyorum. Bu göreve gelmek istememin sebebi ABD'nin ruhunu yeniden inşa etmek, orta sınıfı güçlendirmek ve bizi birleştirmektir” ifadelerini kullandı.

YENİ BAŞKANI NELER BEKLİYOR?

Yeni başkanı bekleyen en büyük sorunlardan birini salgın oluşturuyor. Çin’de ortaya çıkan ve ABD’de felaket derecesine ulan yeni tip korona virüs salgınından binlerce insan hayatını kaybetti. Şu ana kadar 235 bin kişi hayatını kaybederken, 50 binden fazla kişi de hastanelerde tedavi görüyor. Delaware’deki konuşmasında Biden, salgının yayılmasını kontrol altına almak için hiçbir çabadan kaçınmayacağını dile getirerek, bir sonraki görevinin ülke ekonomisini tekrar düzene sokmak olacağını vurguladı.

Bir sonraki Senato oluşumunun hala belirsiz olduğu göz önüne alındığında, Biden, ek işsizlik yardımları ve düşük ücretli işçilere yönelik ek yardım sunmanın yanı sıra eyalet ve şehir hükümetlerine destek sağlayacak bir yasa tasarısını geçirebilmek için Cumhuriyetçi ve Demokratlarla birlikte çalışmaya hazırlıklı olmak zorunda kalacak. ABD'de reform yapmak kolay olmayacak. Biden, 18 ay süren seçim kampanyası boyunca kapsamlı ve geniş bir vizyonu netleştirmedi.

TRUMP’IN YAPTIKLARINI İPTAL EDECEK

2 dönem boyunca ABD Başkanlığını yürüten Barack Obama’dan görevi devralan Donald Trump, başkanlığı boyunca bir önceki başkanın yapmış olduğu tüm uygulamaları kararnameler ile kaldırdı. Şimdi aynı durum Trump’tan görevi devralacak Biden için de geçerli olabilir. Zira Trump tartışmalı kararları Kongre yerine başkanlık kararnameleriyle uygulamaya koyduğu için Biden görevi devraldığına bunları hızlıca değiştirebilir.

Trump’ın kararıyla Paris Anlaşması’ndan çekilen ABD, tekrardan anlaşmanın altına imza atacak. DSÖ’den ayrılan ABD, tekrardan örgüte üye yapılacak. Müslüman ülkelere uygulanan seyahat yasağı kaldırılacak. Fakat Biden’ın tüm bunları başkanlık kararnamesi ile yapması yine de uzun soluklu olmayacaktır. Dolayısıyla söz konusu değişikliklerin yapılabilmesi için en sağlam yol Kongre’nin onayını almaktan geçiyor.

BAŞKANIN BELİRLENMESİ

Oy sayımlarının son ermesi ile birlikte valilerin onay belgelerini hazırlamaları gerekecek. Oy sayımlarının ardından sonuçlara 8 Aralık tarihine kadar itiraz edilebilecek. Eyaletlerdeki yeniden sayım ya da mahkeme başvuruları gibi seçim anlaşmazlıkların çözümü için son gün 8 Aralık.

14 Aralık tarihinde delegeler kendi eyaletlerinde, kağıt oy pusulasıyla başkanlık seçimi için oy kullanıyor. Oy verme işlemi bittikten sonra sayım yapılıp onaylandıktan sonra Onay Belgeleri, Senato başkanı da dahil olmak üzere seçim yetkililerine gönderiliyor. Belgelerin yetkililere ulaşmasının ardından Senato ve Temsilciler Meclisi, delege oylarını saymak için ortak oturum düzenliyor. Adaylardan biri 270 veya daha fazla oy alırsa başkan yardımcısı sonuçları açıklıyor. Seçilen Başkan 20 Ocak tarihinde yemin edip göreve başlıyor.