Yeni akım: Yaşlandırma uygulaması ‘’FaceApp’’

Yaklaşık 2,5 yıl önce ortaya çıkan FaceApp yaşlandırma uygulaması şimdilerde yine gündemde... Sanıldığı kadar masum olmayan bu uygulamanın arkasında kim var? FaceApp uygulaması aldığı fotoğrafları ne yapıyor? Bir dönemin popüler uygulaması olan #10yearschange akımının devamı niteliğini mi taşıyor? İşte FaceApp'in göstermediği yüzü...

Yeni akım: Yaşlandırma uygulaması ‘’FaceApp’’

Sosyal medya platformlarında son günlerde kullanıcılar yaşlandırılmış fotoğraflarını paylaşıyorlar. Mobil cihazlar için tasarlanan bu uygulama ünlü dünyasından, halka kadar büyük bir yelpazeyi etkilemiş durumda.

Sosyal medyanın yeni akımı haline gelen uygulama FaceApp Pro sürümü için 1 aylık 23.99 kullanıcılardan belli bir ücret alıyor. İOS ve Android gibi cihazlardan App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Hollywood yıldızı olmak artık çok kolay!

FaceApp uygulamasını indirip, erişimlere izin veren kullanıcılar FaceApp ile önceden çekilmiş fotoğraflarını yüklüyor ya da yeni fotoğraf çekiyor. Sonrasında uygulamada yer alan filtreler kullanılarak fotoğraftaki kişi yaşlandırılıyor, cinsiyeti değiştiriliyor. Hatta Hollywood yıldızlarına benzetilebiliyor. Saç, sakal, gözlük uygulamalarının yanı sıra uygulamada makyaj da yapılabiliyor. Uygulamanın en göze çarpan özelliği ise ‘’yaşlandırma’’ efekti.

Uygulama aslında yeni değil

2017 yılında çıkan FaceApp uygulamasının ilk çıkış tarihi aslında eski bir tarih. 2017 yılının Ocak ayında İOS için tasarlanan uygulama, aynı yıl içinde Şubat ayında Android platformuna da geldi. FaceApp, 2017 yılında 95 farklı ülkede en fazla indirilen ücretsiz uygulama  olmayı başarmıştır. Günümüzde yine Türkiye başta olmak üzere İOS ve Android sistemlerinde indirilenler arasında baş listede yer alıyor.

Merkez Petersburg, kurucu : Yaroslav Gonçarov

Türkiye’de son bir haftadır gündeme oturan bu uygulamanın arkasında Rusya’dan bir isim var. FaceApp sistemini geliştiren kişi Yaroslav Goncharov.  Goncharov, daha önce Rus arama portalı Yandex’in mobil platformunun liderliğini yapmış. Ayrıca Petersburg Devlet Üniversite’sinden Bilgisayar Bilimleri üzerinden master derecesi bulunuyor.

Yaşlandırma işlemi nasıl yapılıyor?

FaceApp kullanıcıları bu işlemleri yaparken yapay zeka teknolojisinden faydalanıyor. Herhangi bir fotoğrafta yer alan yüz, yapay sinir ağları kullanılarak değiştiriliyor ve yaşlandırılıyor. Yaşlandırma işlemi yapılırken telefonun ön kamerasını kullanabildiğiniz gibi galerideki fotoğraflardan da faydalanabiliyorsunuz.

Yüzünüzün fotoğrafı ‘’büyük veri’’ye gönderiliyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte büyük veri de adından sıkça söz ettiriyor.  Günümüzde yüz tanıma teknolojileri hızla gelişiyor ve bu teknolojinin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şey de veri tabanları. Bu teknolojinin gelişmesi için kimse bilinçli olarak kendi yüzünün fotoğrafını vermiyor. Bu noktada FaceApp devreye giriyor. Arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyen birçok kullanıcı, gönüllü bir şekilde yüzlerinin fotoğrafını sisteme yüklüyor. Büyük veri ihtiyaç duyduğu görüntülüleri ücretsiz ve hızlı bir şekilde topluyor.

Fotoğrafı silseniz de büyük veri sistemden silmiyor!

FaceApp uygulamasına göre kullanıcı istediği zaman fotoğrafı silebilir. Ancak sistem depoladığı fotoğrafı silmiyor. Yakın gelecekte yüzümüzün bizim parolamız olduğunu düşünürsek, bu uygulamanın dijital güvenliğimizi tehdit edebilir cinsten olduğunu düşünmek mümkün.

Rusya’da özel bir yasa var

FaceApp uygulamasının Rusya kökenli olması da tartışmayı farklı bir boyuta taşıyor… Rus basınında yer alan haberlerde Wireless Lab’in kurucusu olan Yaroslav Goncharov’un eskiden Rus Google’ı Yandex’te çalıştığı belirtildi ve Wireless Lab’in Rusya yasalarına göre çalıştığı aktarıldı. Bu durum, hem yerel medyada hem de uluslararası medyada Rus gizli istihbarat birimlerinin verileri toplama ve saklama imkanını ortaya çıkarıyor. Öyle ki Rusya’da kullanıcı verilerinin yerel serverlarda tutulmasına yönelik bir yasa var ve bu yasa Twitter ile Facebook gibi şirketlerin ülkede çalışmalarını sekteye uğratmıştı.