Yemen'de petrol sızıntısı milyonları tehdit ediyor

Kızıldeniz'de 2015 yılında bozulan ve terk edilen petrol tankeri için alarm verildi. Milyonlarca Yemenli risk altında...

Bozulmasının ardından 2015 yılında Yemen'in Ras Isa limanı açıklarında terk edilen ve içerisinde 1,1 milyon varil petrol olduğu iddia edilen FSO Safer tankeri için 'alarm' verildi. 

Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve UC Berkeley üniversitelerinden oluşturulan bir araştırma ekibi tarafından yayınlanan raporda, milyonlarca Yemenli'nin çevresel felaket riski ile karşı karşıya olduğu belirtildi. 

Araştırmacılar, tahmini dokuz milyon insanın içme suyundan yoksun kalabileceğini belirtirken, 5,7 ile 8,4 milyon kişinin de gıdaya erişiminin kısıtlanacağı vurguladı. Kızıldeniz balıkçılığının yüzde 100'ünü karşılayan Yemen'de, yüzde 42'ye varabilecek oranda insanların değişen kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle hastaneye yatabileceğinin altı çizildi. 

Sızıntıya neden olan petrolün tamamen boşaltılmasını öneren uzmanlar, yaklaşan felaketin önlenebilmesi için acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı.