Yemen’de 41 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2021 yılının başından bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle 41 bin Yemenlinin evlerini terk ederek başka yerlere göç ettiğini açıkladı.

IOM tarafından yapılan açıklamada, 1 Ocak ile 3 Temmuz 2021 tarihleri arasında 6 bin 804 ailenin (40 bin 824 kişi) bulundukları yerleri terk ederek göç etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Yalnızca 27 Haziran ile 3 Temmuz arasındaki bir haftalık sürede 1086 kişiden oluşan 181 ailenin evlerini terk ederek başka yerlere gittiği bilgisi verilen açıklamada; Marib, Dali ve Hudeyde gibi kentlerde yoğun göç olaylarının yaşandığı bildirildi.

Açıklamada, 2015 yılında başlayan ve günümüze dek süren Yemen savaşında toplam kaç kişinin göç ettiği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

2015 yılında başlayan Yemen savaşında, İran tarafından desteklenen Husiler ile Körfez ülkeleri tarafından desteklenen hükümet güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.  

Husiler, 2014 yılından bu yana başkent Sana ile birlikte birçok bölgeyi kontrol ediyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise 2015 yılından bu yana Yemenli Husiler karşısında hükümet güçlerine desteğini sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre Yemen’de dünyanın en büyük insani krizlerinden biri yaşanıyor ve ülke nüfusunun yüzde 80’i insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.