BM ile anlaşma imzalayan Husilerin binlerce çocuğu silah altına aldığı ortaya çıktı

Yemen'de, İran destekli Husiler ile BAE ve Suudi Arabistan destekli hükümet güçleri arasında 2014 yılından bu yana devam eden iç savaşın çocuklar üzerindeki etkisi her geçen gün artıyor. Binlerce çocuğun asker olarak görevlendirilmesi dünya kamuoyunda tepkilere neden olurken BM ile nisan ayında yapılan anlaşmaya uymayan Husilerin son iki ayda binlerce çocuğu silah altına aldığı ortaya çıktı.

Dünya genelinde savaşlardan en fazla etkilenen şüphesiz çocuklar. Son olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından çocukların göç sürecinde yaşadıklarına dair detaylar sık sık değerlendirilse de Yemen’de yıllardır süren çatışmaların etkisi çok daha farklı.

Uzun süren çatışmalar nedeniyle milyonlarca insanın açlık ve kıtlığın pençesinde yaşadığı Yemen’de, başkent Sanaa da dahil olmak üzere ülkenin büyük bölümünü kontrol altında tutan Husilerin savaş meydanlarında ‘asker’ olarak görev verdiği yaklaşık bin 500 çocuğun hayatını kaybettiği belirlenmişti.

BM tarafından sunulan verilere göre Yemen’de yaklaşık 3 bin 500 çocuk iç savaşta askere alınarak görevlendirildiği doğrulanabilmiş, yaklaşık 10 bin 200’den fazla çocuğun hayatını kaybettiğinin tahmin edildiği raporlanmıştı. 2018 yılında The Associated Press’e demeç veren bir Husi yetkili ise savaşın ilk günlerinden itibaren yaklaşık 18 bin çocuğun askere alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı bir grup uzmanın bölgede yaptığı araştırmanın ardından yayınlanan rapor çocukların asker olarak yetiştirildiği gerçeğini ortaya koymuş, belgelenen 10 farklı vakanın ardından savaşta hayatını kaybeden çocukların 10 ila 17 yaş arasında olduğu resmi olarak kamuoyuna sunulmuştu.

2014 yılından bu yana devam eden iç savaş ülkeyi adım adım yıkıma sürükelerken Husiler nisan ayında, BM’nin talebini kabul etmiş ve çocukların iç savaşta görevlendirilmek üzere ideolojik olarak eğitilmeyeceğini duyurmuştu. Husilerin çocuklara yönelik ideolojik eğitiminde ise “Amerika'ya ölüm, İsrail'e ölüm, Yahudilere lanet, zafer İslam’ın” sloganları ön plana çıkmıştı.

Kararın ardından bir eylem planı hazırlayan BM yetkilileri Husiler ile masaya oturarak çocuklar için ilk anlaşmayı imzalamıştı. önde gelen diplomatlarından Abdul Eluh Hacer tarafından imzalanan anlaşma kapsamında çocukların eylemlerde kullanılmak üzere yetiştirilmesi, asker olarak görevlendirilmesi ve isyancıların saflarındaki çocukların tespit edilerek altı ay içerisinde serbest bırakılmasına karar verilmişti.

BM sözcüsü Stephane Dujarric ise isyancıların saflarındaki çocukları tespit edip altı ay içinde serbest bırakmaya kararlı olduklarını söylemişti.

Yemen’in başkenti Sana’da düzenlenen bir törenle atılan imzaların ardından BM çocuk örgütü temsilcileri Husiler ile birlikte medyaya poz vermişti.

Savaş bölgelerindeki çocuklardan sorumlu üst düzey BM yetkilileri anlaşmayı “olumlu ve cesaret verici bir adım” olarak nitelendirmiş ve "yolculuğun en zor kısmının şimdi başlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

ÇOCUK ASKERLER SERBEST BIRAKILDI MI?

Nisan ayında büyük umutlarla imzalanan anlaşmanın ardından yapılan araştırmalar, Husilerin çocuk askerleri saflarına katmaya devam ettiğini ortaya koydu.

The Associated Press’ten Samy Magdy’nin haberine göre, ismini vermek istemeyen Husilere bağlı iki yetkili, “Bunları çocuk olarak göremeyiz. Onlar Suudi Arabistan ve ABD işgaline karşı İslam birliğini savunacak adamlar yaşındalar” ifadelerini kullanarak son iki ay içerisinde yaşları 10-17 arasında değişen yüzlerce çocuğu silah altına aldıklarını açıkladı. 

Husiler çocukların “Yaz kampları” adı altında 10-12 yaş arasında silah altına alındıklarını söylese de basına sızan videolardaki görüntüler çok daha küçük yaş gruplarının eğitim gördüğünü ortaya koyuyor.

Başkent Sanaa’nın kuzeybatısındaki Amran şehrinde, elinde AK-47 ile görülen çocuk BM anlaşmasına rağmen uygulamanın devam etmesine dair endişeleri beraberinde getirse de Husi yetkililer uygulamayı ‘erkek olarak kabul edilmek’ şeklinde savunmaya devam ediyor.

Husilerin kamplardaki başlangıç eğitimleri sırasında 10 yaşından küçük çocuklara genel silah ve herhangi bir füze veya hava saldırısından nasıl kaçabileceğine ilişkin eğitimler verdiği biliniyor.

Husi komutası altındaki çocuklar ile birlikte savaş nedeniyle ülkede yaşanan açlık ve kıtlıktan dolayı hayatını kaybeden çocukların sayısı ise her geçen gün artıyor.

Anlaşmaya uymayan Husilere yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı ilişkin Birleşmiş Milletler'den henüz bir açıklama gelmedi.