Yemen, test sıkıntısı nedeniyle çocukları Covid-19'dan koruyamıyor

İç savaşla boğuşan Yemen'in liman kenti Aden'de, Covid-19 semptomlarına benzer nedenlerle ölenlerin sayısı en az 5 kat arttı. Test yetersizliğinden teşhis koymakta problem yaşadıklarını belirten uzmanlar, çatışmalarda yaşanan kayıpların ardından yaşanan ölümler uluslararası kamu oyuna da yansıdı.

İnsani yardım kuruluşu Save the Children, perşembe günü yaptığı duyuruda, Aden'de 7 Mayıs'tan bu yana günde ortalama 50 ölümün kayıtlara geçtiğini aktararak, yeni tip koronavirüsün ilk kez yaklaşık bir ay önce görüldüğü ülkede Covid-19 benzeri vakalar nedeniyle yaşanan ölümlerin artışına dikkat çekti.

Uluslararası yardım kuruluşu, normal zamanlarda görülen ölüm ortalamasının ise günde 10 olduğunu hatırlatarak görülen rakamın normalin 5 katından fazla olduğunu duyurdu.

Euronews'te yer alan habere göre, Yemen hükümeti, pandeminin başından beri 18 can kaybı ve 122 Covid-19 vakası bildirdi.

Nüfus Dairesi Başkanı Sanad Jamil ise "Sadece son 24 saat içinde Aden'de çeşitli salgın ve yüksek ateş nedeniyle 86'dan fazla ölüm bildirildi" açıklamasında bulunurken, Bir devlet hastanesinde çalışan doktor Saddam el-Haidari'ye göre 550 bin nüfuslu kentte kayıtlı toplam ölüm sayısı yedi kat artış gösterdiğine dikkat çekiyor.

Aden'de yeni tip koronavirüs testi sadece merkezi bir devlet laboratuvarında yapılıyor ve test kiti tedariğinde sıkıntı yaşanıyor.

El Cumhuriye Devlet Hastanesi'ndeki doktor Yasser Bamallem'e göre test sıkıntısı nedeniyle birçok şüpheli vakaya tanı konulammadığının altını çizerken, yaşanan durumu "Koronavirüsün yayılmasıyla ölüm oranı arttı. Zaten sivrisinek ısırığı ile bulaşan hastalıklara karşı savaşıyorduk, ancak ölüm oranı bugünlere oranla çok daha azdı. Aden'de bir felaketin eşiğinde bulunuyoruz" sözleriyle aktarıyor.