Yemen: "Husiler ateşkesi ihlal ediyor"

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mübarek, Husilerin hükümet kontrolündeki yerlere saldırılar düzenleyerek ve Marib dışındaki bölgelere askeri ekipmanlar yerleştirerek ateşkesi ihlal ettiğini söyledi.

Ramazan dolayısıyla Yemen’deki Husiler ile yapılan ateşkesin ihlal edildiği öne sürüldü. Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mübarek, Husilerin Marib şehri dışındaki bölgelere ağır ekipman ve askeri güçler yerleştirerek saldırıya hazırlandığını söyledi.

Mübarek ayrıca Husilerin hükümet kontrolündeki bölgelere insansız hava aracı ve füze saldırıları düzenlediğini belirtti.

Askeri uzman Yahiya Abu Hatem, Arab News'e verdiği demeçte, Husilerin yeni milisler, tanklar, roketatarlar, toplar ve BMP askeri araçlar konuşlandırması nedeniyle Marib şehrinin “ciddi bir tehditle” karşı karşıya olduğunu söyledi. Hava saldırılarını sürdürme çağrısında bulunan Hatem, “Meşru hükümet ve koalisyon Marib'in Husilerin eline düşmesine izin vermemeli" dedi.

Pazartesi akşamı Riyad'daki üst düzey hükümet yetkilileri ile bir arya gelen Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Husileri ideolojilerinden ve yayılmacı emellerinden vazgeçmeye, İran'ın gündemine hizmet etmeyi bırakmaya, siyasi parti kurmaya ve savaşı sona erdirmek için hükümetle müzakere masasına oturmaya çağırdı.

Hadi, “İran'ın yıkıcı projelerinden uzak durun. Parçalanmış vatanımızın yaralarını sarmak ve büyük Yemen'e bağlılığımızı taahhüt etmek için geri dönün. Kapsamlı ve adil bir barış için size elimizi uzatıyoruz” ifadelerini kullandı.