Ensarullah, İsrail iltisaklı bir kargo gemisinin kontrolünü ele geçirdi

Yemen Husileri olarak da bilinen Ensarullah, Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı bir kargo gemisinin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

Yemen Husileri, Kızıldeniz’de İsrail ile bağlantılı olduğu belirtilen bir kargo gemisini kaçırdı.

25 kişilik mürettebatı esir alan örgüt, yaptığı açıklamada, “İsrailli düşmanlara ait veya onlarla iş yapan tüm gemiler hedefimiz olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Ensarullah sözcüsü Muhammed Abdülselam, İnternetten yaptığı bir açıklamada, “İsrail gemisinin alıkonulması, maliyeti ne olursa olsun Yemen silahlı kuvvetlerinin deniz savaşını yürütme konusundaki ciddiyetini kanıtlayan pratik bir adımdır. Bu daha başlangıç” ifadelerini kullananırken, Tel Aviv yönetiminin “yalnızca şiddetin dilinden anladığını” belirtti.

Geminin Japonya merkezli işletmecisi NYK Line, kaçırıldığı sırada geminin kargo yüklü olmadığını açıkladı. Eylemi kınayan Japon hükümeti, Husilerle diyaloglar gerçekleştirilmesi yoluyla rehine alınan mürettebatın serbest bırakılması için çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

Tel Aviv’den yapılan açıklamada, gemide İsrail vatandaşı olmadığı aktarıldı ve Husilerin gemiye el koyması “İran tarafından gerçekleştirilen bir terör eylemi” olarak tanımlandı.