2020 yaz tatili paketi alanlar ücret iadesi alabilecek mi?

Koronavirüs (Covid-19) dünya genelinde ekonomik problemleri de beraberinde getirirken, virüsten en çok etkilenenlerden birisi de turizm şirketi oldu. On yıldır uygulanan erken rezervasyon paketlerini art arda iptal eden vatandaşlar para iadesi isterken, uçuş ve otel rezervasyonu için ödeme yapan acenteler büyük bir kıskacın ortasında. Yaz tatili iadesi alınabilecek mi? Sigorta şirketleri tatil ücretlerini ödeyecek mi?

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmaya başladığı tarihten itibaren alınan ilk önlemler arasında sınırların kapatılması ve uçuşların durdurulması olmuştu.

En çok turizm sektörünü etkileyen kararın ardından Türkiye’de de turizm acentelerinde erken rezervasyon yapılan tatiller için iptaller de art arda gelmişti.

Son 10 yılda yoğunluklu olarak yapılan erken rezervasyonların iptal edilmesinin ardından sektör ve vatandaşlar gelişmeleri daha da yakından izlemeye başlamıştı.

Covid-19’un Türkiye’de görülmesinin ardından turizm sektöründe büyük bir çöküş yaşanırken, 2020 yazı için erken rezervasyon yapılarak gerçekleştirilen 1 milyon satış iptal edildi.

Yaz tatilini iptal edenler acentelerden para iadesi talep ederken, ödeme sıkıntılarını da beraberinde getirdi.

Acenteler rezervasyonun hemen ardından uçak ve otel ödemelerini gerçekleştirdikleri için para iadesi isteyen müşterilere ödeme yapmakta sıkıntı yaşarken, her satış için yapılan sigortada da problemler yaşanıyor.

Herhangi bir sorun olduğunda, müşteriler sigortayla 72 saat öncesine kadar müşteriler parasını iade alma hakkını garanti altına alırken, sigorta şirketleri pandemiyi 'mücbir sebep' saydığı için şu anda herhangi bir ödeme yapmıyor.

DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan acente sahipleri "iadeye yönelik sistemlerin kurulduğunu, bunun zaman aldığını ve herkesin sabırlı olup birbirine yardımcı olması gerektiğini" keydederken, maddi yardım değil, yasal düzenleme beklediklerini belirtiyor.