Sağlık Bakanlığı il vaka sayılarını açıkladı

Türkiye salgınla mücadelede bölgesel önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk kez, il bazında 7 günlük vaka sayıları açıklandı. Verileri Twitter hesabından duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yerinde karar dönemindeyiz" diyerek, şehir bazında sınırlamalar dönemine geçildiğini açıkladı.

Bakan Fahrettin Koca, son basın toplantısında, haftalık verilere göre il hıfzıssıhha kurullarının önlemler noktasında karar alacağını duyurmuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan haritada, 100 bin kişi baz alınarak, bir hafta içinde kaç vakanın tespit edildiği şehir şehir açıklandı.

Buna göre, Doğu Karadeniz'deki beş il, nüfusa oranla vaka sayıları ile öne çıkıyor. Samsun'da 171,9, Ordu'da 194.42, Giresun'da 184,34, Trabzon'da 228,2 ve Rize'de 202,44 vaka sayısı açıklandı. Bu illerin nüfuslarını 100 bine bölerek, çıkan sayıyı bu ortalama değerlerle çarpınca haftalık vaka sayıları elde edilebiliyor.

Geçen hafta yaklaşık 600 kişiye tanı koyulan Rize'de, yine yaklaşık olarak 500 kişiden birinde koronavirüs tespit edildi. 5.7 milyon kişinin yaşadığı Ankara'da ortalama vaka sayısı 100 bin kişide 35,49 olarak tespit edildi. Bu veriye göre Ankara'da haftalık vaka sayısı, geçen hafta 2 bine çok yakındı.

Bu veriye göre, geçen hafta Ankara'da yaklaşık 2700 kişiden birinde virüs tespit edildi. İstanbul'a ilişkin veriler ise son bir haftada kentte 9300 vakanın tespit edildiğini gösteriyor. Bu da yaklaşık her 1700 kişiden birinin koronavirüs testi pozitif çıktığını gösteriyor.

Nüfusa oranla en az vakanın bulunduğu illerden biri de Van. Kentte koronavirüs tespit edilme oranı yaklaşık 6500 kişide bir.

Güney doğu illeri, nüfusa oranla, koronavirüs vakalarında en düşük değerleri ortaya koyuyor. Sağlık Bakanı Koca, sınırlamaların, bu değerlere göre, bölgeselleştirileceğini, sıkılaştırılacağını veya hafifletileceğini açıkladı. Türkiye genelinde ise 15 Şubat tarihinde günlük vaka sayısı 7945 olarak açıklandı.