Yapay zekaya mahremiyet dersi !

Birçok kolaylılığı beraberinde getirirken gizlilik ve güvenlilik kavramlarını tahliye atan yapay zeka, kötü niyetle kullanıldığında neler meydana gelebileceğine ve gizlilik için ne tür önlemler alındığına dair bir rapor yayımlandı. Yayımlanan raporu sizler için ele aldık…

Onlarca uluslararası güvenlik uzmanı yapay zekanın kötü niyetle kullanıldığında oluşturabileceği tehlikeler hakkında bir rapor yayımladı. 100 sayfalık raporda, yapay zekayı tasarlayanlar, teknolojinin kötüye kullanımını engellemek için daha fazla çaba sarfetmeleri konusunda uyarılıyor. Raporda, hükümetlerin bu konuda yapabilecekleri de sıralanıyor...

115

Kanun koyucular ve teknik araştırmacılar, yapay zekanın kötüye kullanımının açacağı sorunları anlamak ve buna karşı hazırlanmak için birlikte çalışmalılar ve yapay zeka olumlu amaçlar için kullanılabilse de, gerçekte iki taraflı bir teknoloji olduğunun farkına varılmalı ve yapay zeka araştırmacıları ve mühendisleri dikkatli olmalı ve kötüye kullanılma ihtimalini önceden göz önünde bulundurmalılar.

215

Bilgisayar güvenliği gibi, uzun zamandır çift yönlü riskleri olan disiplinlerden ders çıkarmalılar. Yapay zekanın kötüye kullanılmasının oluşturacağı tehditleri önlemek ve azaltmak konusunda daha fazla çıkar grubu harekete geçmeli. Bir araya gelen güvenlilk uzmanlarının Füzeye dönüştürülmüş insansız hava araçları, kamuoyunu manipüle eden sahte videolar ve otomatikleştirilmiş bilgisayar korsanlığı bu tehlikelerden sadece birkaçı olarak tanımlıyorlar.

YAKIN ZAMANDA YAŞANAN YAPAY ZEKA TEHLİKELERİ NELER ? 

Kötü niyetli bir kişi bir insansız hava aracı satın alarak, belirli bir kişiyi hedef alması için onu yüz tanıma yazılımıyla eğitebilir. Bot'lar otomatikleştirilebilir ya da sahte videolar siyasi manipülasyon için kullanılabilir. Bilgisayar korsanları hedeflerin kimliğine bürünmek için ses sentezini kullanabilir. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacı Miles Brundage yapay zekanın tehlikelerini şöyle tanımlıyor: Yapay zeka vatandaşlar, organizasyonlar ve devletler için risklerin büyüklüğünü değiştirecek. Suçlular makineleri hacklemek ya da şifre çalmak üzere insan kapasitesi seviyesinde eğitebilir ya da gözetleme, fişleme ve baskı amacıyla kulanılabilir. Güvenlik üzerindeki etkileri çok büyük” ifadelerine yer veriyor.

415