Yapay zekanın kötüye kullanılmasına engel olacak olan ilk uluslararası anlaşma üzerinde duruluyor

18 ülke tarafından onaylanan karar ile yapay zekanın kötüye kullanımının önüne geçilmesi için ilk kez uluslararası bir anlaşma üzerinde uzlaşıldı. Bu ülkelerin ortak amacı güvenlik açığının en aza indirgenmesi ve korumanın artırılması.

20 sayfalık anlaşmada 18 ülke, yapay zekanın müşterileri, şirketleri ve kamuoyunu istismar edecek şekilde kullanmasının önüne geçmeyi planlıyor.

18 ülke arasında ABD ve Almanya'nın yanı sıra İngiltere, İtalya, Çekya, Estonya, Polonya, Avustralya, Şili, İsrail, Nijerya ve Singapur da yer alıyor.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Jen Easterly, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "İlk kez sadece havalı özellikler ve bunları ne kadar hızlı biçimde pazara sunabileceğimizin önemli olmadığının kabul edildiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Ortak karara göre, tasarım aşamasında en önemli nokta güvenliğin göz önünde bulundurulması olacak.

Bu anlaşmanın uluslararası kamuoyunda bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Anlaşma daha çok yapay zeka sistemlerinin kötüye kullanımının izlenmesi, verilerin  korunması ve yazılım sağlayacılarının incelenmesi gibi genel tavsiyeleri barındırıyor.

ABD'li yetkili Easterly'e göre, 18 ülkenin ve daha fazlasının yapay zeka sistemlerinde güvenlik konusunu desteklemesi önemli.

Anlaşma dünya genelinde yapay zekanın gelişimi konusunda birçok ülke hükümetinin geliştirdiği inisiyatifin en sonuncusu olma özelliğini taşıyor.

Yapay zeka düzenlemelerinde Avrupa ülkeleri ön planda bulunuyor. Fransa, Almanya ve İtalya kısa süre önce yapay zekaya dair düzenlemeler konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.