ABD-Çin arasındaki yapay zeka yarışı kızışıyor

ABD ve Çin arasındaki yapay zeka yarışı devam ederken, araştırmalar ABD’nin önde olduğunu gösteriyor. Ancak geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı’nda yapılan bir toplantıda, ABD’nin yapay zeka teknolojileriyle ilgili bir strateji belirlememesi halinde Çin’in 10 yıl içerisinde ABD’nin önüne geçeceği tartışıldı.

ABD Yapay Zeka Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Bob Work ve ABD Müşterek Yapay Zeka Merkezi Direktörü Korgeneral Michael Groen arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Görüşme sonrasında ise ABD Savunma Bakanlığı’nda ortak bir basın toplantısı düzenlendi. ABD’nin 2025 yılına kadar yapay zeka stratejisini ortaya koyması gerektiğini belirten Work, aksi halde bu konudaki küresel üstünlüğün kaybolabileceğini dile getirdi.

ÇİN 10 YIL İÇİNDE ÖNE GEÇEBİLİR

Bob Work, gelişmekte olan tüm teknolojilerin altyapısında yapay zeka olduğunu belirtirken, özellikle Çin ile ABD arasındaki rekabette lider kalabilmek için organize olmanın önemine dikkat çekti. ABD’nin ekipman ve algoritma bakımından Çin’in ilerisinde olduğunu söyleyen Work, Çinlilerin 10 yıl içinde öne geçebileceğini vurgulayarak Çin’in avantajlarına değindi.

Yapay zeka ve teknolojik gelişmeler açısından Çin’deki en büyük avantaj, büyük verinin fazla olması ve gizlilik konusunda sınırlamanın olmaması olarak gösterildi. Diğer bir önemli avantaj ise uygulamalarda çok başarılı olmaları ve entegrasyonu bu şekilde sağlamaları. Çin’in yapay zeka teknolojilerinde tutarlı bir stratejisinin olduğunu belirten Work, bu durumun tüm yapay zeka stoklarını tek elde tutma avantajı sağladığını söyledi.

STRATEJİ OLUŞTURULMALI

Groen, Çin’in teknoloji politikalarını eleştirerek, “Dünyanın birçok yerindeki tehlikeli çatışmalara etik olmayan ve şeffaflığı bulunmayan yapay zeka teknolojilerini ihraç eden bir ülkeden bahsediyoruz. Bu nedenle, yapay zeka teknolojilerini yayma konusunda dikkatli olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Groen, Çin’in küresel ideallerine ulaşmak amacıyla bölgedeki sınırlarını zorlayarak etki alanını genişletmek istediğini söyledi. Çin’deki yapay zeka teknolojilerinin iki katına çıktığına dikkat çeken Groen, bu durumun 2025, 2030 yıllarında ne seviyeye geleceğine bakılması gerektiğinin altını çizdi.

YAPAY ZEKADA ABD LİDERLİĞİ

ABD merkezli Information Technology and Innovation Foundation’ın "Who Is Winning the AI Race: China, the EU, or the United States? (Yapay Zeka Yarışını Kim Kazanıyor: Çin, AB ya da ABD?)" adlı raporuna göre, yapay zeka yarışında ABD 44,6 puanla lider ülke. ABD ve Çin arasında yapay zeka teknolojilerinde yaşanan rekabette ABD önde gözükse de son yıllarda Çin arayı hızla kapatıyor.

Araştırma kapsamında, yapay zeka çalışmalarında öne çıkan ABD, Çin ve Avrupa Birliği arasında belirli ölçütler üzerinden puanlama yapıldı. Buna göre, ABD 44,6 puan ile ilk sırada yer aldı. Çin 32 puanla ikinci olurken, AB ise 23,3 ile üçlü arasındaki en düşük puanı aldı. Değerlendirmelere göre Çin, Ar-Ge çalışmalarında ABD’yi geride bıraktı. ABD’li yazılım ve bilgisayar şirketlerinin ise 2019 yılında Çin ve AB’nin toplamından 3 kat daha fazla para harcadığı ortaya kondu.