Yapay zeka ve suçlu ilişkisi

Tarihçesi oldukça eskiye dayanan yapay zekâlı robotlar teknoloji ve bilimin gelişmesiyle birlikte günümüzde artık sosyolojik bir ortam oluşturmaya başlamıştır. Bilim insanları yakın bir zamanda yapay zekâya sahip robotların insanlarla birlikte yaşayabileceğini, karar verebileceğini ve duygulara sahip olabileceğini belirterek robotların tamamen hayatımıza gireceğini öngörmektedir. 

Her yıl geleneksel olarak Amerika’da düzenlenen We Robot etkinliğinde robotların ve yapay zekanın yeni nesil teknolojilerin artıları eksileri konuşulmakta.Yale, Stanford, Harvard, Ottawa ve Washington Üniversiteleri’nden önemli çok sayıda akademisyenin makalelerini sunduğu konferans mekatronik, hukuk ve yapay zeka teknolojileri üzerine workshoplar ile devam etti.

112

Etkinlikte özellikle teknolojinin hukuktan daha hızlı ilerliyor oluşunun bizi yeni hukuk kuralları oluşturmaya mecbur kıldığı üzerinde duruldu. Yeni düzenleme yapma mecburiyetinin en iyi örneğinin Uber vb. teknolojiler olduğu vurgulandıktan sonra şunlar dile getirildi. Bu teknolojinin nükleer enerji kullanımı ile aynı tehlikeyi içeriyor olması robot hukuku ile ilgili düzenleme yapma ihtiyacı doğduğunu gösteriyor. Ancak bu düzenlemeleri yaparken metaforların da bir limiti belirlenmeli. Yeni teknolojiler dünyanın her yerinde işlevsel olduğundan düzenlemeleri de küresel bir bakış açısıyla yapmak gerekmektedir.

212

We Robot etkinliğinin ilerleyen dakikalarında Oregon State Üniversitesi’nden Bill Smart ve Cindy Grimm algoritmaların nasıl çalıştığı, robotların sensörleri ile nesneleri nasıl tanıdığı ve makine öğrenmesi üzerine teknik bilgiler içeren değerlendirmeler yaptı. Katılımcılardan birkaç kişiyi de davet edip makine öğrenmesi (machine learning) ve robotların hacklenmesinin mümkün olduğu üzerine uygulamalı gösterim yapılması yeni nesil teknolojilerin ve etkinliğin önemini ortaya koydu. Etkinlikte sırası gelen konu ise yapay zeka ile suçluları topluma kazandırma fikriydi.

YAPAY ZEKA SUÇLULARI NASIL TANIYOR ?

Çin Jiao Tong üniversitesinden Xiaolin Wu ve Xi Zhang ismindeki iki araştırmacı suçlu ve masumu ayırt edebildiğini iddia eden sinir ağı geliştirdiler. Bunu yapabilmek için araştırmacılar, suçlu olan ve olmayanların resimlerini yan yana getirilmesi gerektiği bilgisini paylaştı. Araştırmacılar yapay zekanın sadece %10’luk bir kısımda fark ayırt edemediğini gözlemledi.

412