Askeri operasyonlar artık zihinlerde gerçekleşecek

ABD Silahlı Kuvvetleri ve DARPA’da çalışan bilim insanları uzun süredir üzerinde çalıştığı “düşünce okuma ve iletişim kurma” tekniğiyle ilgili olarak önemli bir gelişme kaydetti. Yapılan çalışmalar sonucunda hem zihin okuma hem de dil kaslarına gerek kalmadan zihin yoluyla sahada ABD askerinin iletişim kurabilmesi hedefleniyor…

ABD Ordusu, farklı beyin sinyallerinin arkasındaki anlamı test etmek ve çözmek amacıyla sinirbilim araştırmalarına ciddi yatırımlar yapmakta. Askeri istihbarat teknolojileri ve yapay zekâ üzerine yayınlar yapan medya kuruluşu C4ISRNET'e göre bundaki nihai hedef -muhtemelen hala uzak gelecekte- askerlerin sadece düşünceleriyle iletişim kurmalarına imkân veren bir sistem kurmak. Bu, tıp teknolojisinin savaşın doğasını ve bizzat askerleri değiştirebileceği tuhaf yöntemlere yönelim gösteriyor.

18

BEYİN SİNYALLERİ AYNI ZAMANDA YORUMLANIYOR!

C4ISRNET, Ordu Araştırma Ofisi'nin (ARO) önümüzdeki beş yıl içinde projeye 6,25 milyon dolar harcamayı taahhüt ettiğini bildirdi. Açıkçası bu aptalca bir değişiklik; gerçek şu ki, ABD ordusu telepatik cyborg birliklerini savaşa göndermeye yakınlaşabilmiş değil. Halihazırda, ARO sinirbilimcileri, beynin davranışı yönlendiren sinir sinyallerinin kodunu çözmeyi ve ayrıştırmayı öğrendiklerini söylüyorlar. Bu bir zihin okuma değil. Ancak farklı beyin sinyallerinin ne anlama geldiğini çözmeye yönelik önemli bir ilk adım olarak değerlendiriliyor.

28

ABD ordusunun The MIND adındaki laboratuvarında Elektroensefalografi yöntemiyle çalışan makine sayesinde beyin hareketleri analiz ederek kişilerin düşüncesini okuyor. Elektroensefalogram adı verilen ve beyin aktivitelerini ölçen bu makine yaklaşık olarak son 10 yıldır ABD ordusunun hizmetinde aktif olarak yer alıyor. 

Proje hakkında verilen detaylardan biri ise, bilgisayarın karşısına oturtulan askere, bilgisayar ekranından bir dizi fotoğraf gösteriliyor. 5 farklı kategoride toplanan resimler tek tek bu askere gösteriliyor. Ardından deneye katılan askere aklından bu 5 kategoriden birini seçmesi isteniyor ve ekrana yansıyan fotoğrafların sayısı soruluyor. Bu esnada herhangi bir tıklama, konuşma, hareket etme gibi eylemler gerçekleştirilmiyor. Askerin seçtiği resimle ekrana gelen resim bir olunca bütünleşik dalga elde ettiklerini uzmanlar açıklıyor.

48