"Akılları baştan alan" yapay zeka aracı

Zamanında "yayımlanmak için fazla tehlikeli" diye nitelendirilen yapay zekanın sonraki aşaması GPT-3, artık piyasaya sürüldü. OpenAI şirketinin ürünü GPT-3 ismi verilen yapay zekâ teknolojisi şiir yazabiliyor, metin çevirebiliyor, diyalog kurabiliyor ve soyut soruları dahi cevaplayabiliyor.

Yazılım teknolojilerinde ve tasarımda olmak üzere pek çok endüstride de kullanılabilecek. GPT-3 şu an hala sınırlı sayıda kullanıcı tarafından beta olarak kullanılabiliyor.

GPT-3 adı, üçüncü nesil makine öğrenmesi modelinden ve Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü'nün (Generative Pre-training Transformer) kısaltmasından geliyor. Programlamak zorunda kalmaksızın, bilgisayarların deneyimlerinden otomatik olarak ders çıkarabilmesine makine öğrenmesi deniyor.An itibariyle kapalı erişimde olan GPT-3'ün sergilediği hünerler sosyal medyada paylaşılıyor.

Yazılımcı Şerif Şamim, kod yazmak için eğitilmemiş olsa bile, yapay zekanın tanımlanan tasarımları nasıl oluşturabildiğini gösterdi.

Tasarımcı Jordan Singer uygulama tasarımları için benzer bir süreç yaratırken Kings College London'dan tıp öğrencisi Kasım Munye programın tıbbi soruları yanıtlamak için bilgiye nasıl erişebildiğini gösterdi.

GPT-3 NERELERDE VE NASIL KULLANILIR?

GPT-3'ü en basit anlatımla doğal dil işleme sinir ağı olarak tanımlamak mümkün. Bir dil öngörücü olan ürün, beslediğiniz içeriğin ardından neyin gelmesi gerektiğini tahmin ediyor. 

GPT-3, insanların çevrimiçi olarak yayımladıkları şeyin çoğuna etkili bir şekilde sahip.

Algoritma, internette bulunan tüm bu metinleri, aldığı metin girişine dayalı olarak istatistiksel olarak makul bir yanıt oluşturmak için kullanıyor. ve hangi yanıtın en makul olduğunu anlamak için çok sayıda veriye sahip olduğundan, tahminler de oldukça doğru olma eğiliminde.

Bu yapay zekanın algoritmasıyla geliştirilmiş bir web sitesi oluşturucusuna, yapmak istediğiniz her şeyi düz metin olarak yazmanız yeterli olacak.

TEHLİKE OLARAK GÖRÜLÜYOR

GPT-3, 2019 yılında yayımlanan GPT-2'nin geliştirilmiş üçüncü nesil hali. Yayımlandığı dönemde GPT-2 için yapılan en yaygın yorum, çok tehlikeli olduğuyla alakalıydı.

Öyle ki, GPT-2'nin yazdığı metinlerin insan elinden çıkıp çıkmadığı anlaşılamadığı için böyle bir yorum yapılıyordu. İlk olarak GPT adıyla yayımlanan algoritmada 110 milyon ayarlanabilir parametre varken, bu sayı GPT 2'de 1,5 milyara ulaştı. GPT-3'te ise 175 milyar parametre var. Parametrelerin çokluğu yapay zekanın öğrenmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden GPT-3 için "bugüne kadar üretilmiş en tehlikeli algoritma" yorumları da yapılıyor.

Bu sayıda parametrenin eğitilmesi ise OpenAI'a toplam 12 milyon dolara mal oldu. GPT-3'ün DeepFake gibi platformlarda yalan haber üretme potansiyeli, yapay zeka ürününe teknoloji dünyasında korkuyla yaklaşmak için bir sebep olarak gösteriliyor.

Öte yandan GPT-3'ün tehlikeli olabileceğine dair diğer nedenler arasında ise hükümet süreçlerinin kötüye kullanımı ve sahte akademik makale yazabilecek olması gibi sebepler gösteriliyor.

OpenAI'ın birlikte çalıştığı yazılım stüdyosu Latitude'un baş teknoloji sorumlusu Nick Walton GPT-3 ile ilgili yaptığı açıklamada, "GPT-3 modellerinin gücü, bir sonraki kelimeyi başarılı bir şekilde tahmin edebilmeleri için her türlü ilginç şeyi kullanılabilecek gerçekten güçlü modeller olmasıdır" ifadelerini kullandı.

Bu alanda teknoloji pazarında kızışan bir rekabet de söz konusu. Şubat 2020'de Microsoft, Turing Natural Language Generation'ı (T-NLG) tanıttı. T-NLG, yayımlandığı gün 17 milyar parametre ile en büyük dil modeliydi. Metinleri özetleme ve soruları yanıtlama dahil olmak üzere çeşitli görevlerde diğer tüm dil modellerinden daha iyi performans gösterdi. Ancak OpenAI'ın üçüncü nesil dil modeli, Microsoft'un sahip olduğu parametre sayısı 10 kat arttırmayı başardı.

OpenAI SÖZ KONUSU ARACI SAĞLIYOR 

Söz konusu aracı, bir yapay zeka araştırma laboratuvarı olan OpenAI sağlıyor. OpenAI iki kısımdan, yani OpenAI LP adlı kâr amaçlı bir şirket ve kâr amacı gütmeyen ana kuruluş OpenAI Inc'ten oluşuyor.

I made a fully functioning search engine on top of GPT3.

For any arbitrary query, it returns the exact answer AND the corresponding URL.

Look at the entire video. It's MIND BLOWINGLY good.

cc: @gdb @npew @gwern pic.twitter.com/9ismj62w6l

— Paras Chopra (@paraschopra) July 19, 2020

Ürün geçen ay ticari olarak piyasaya sürülürken, aracın nasıl kullanılması gerektiğini görmek için hala yapılacak işler var.

Grubun politika başkanı Jack Clark geçen ay "Neyi yapıp neyi yapamayacaklarını bulmak için deneyler yapmamız gerekiyor" dedi.

''Bir modelin tüm yeteneklerini önceden sezemezseniz, ne yapacağını görmek için onu dürtmeniz gerekir. Kötü amaçlarla neler yapabileceğini düşünme konusunda bizden daha iyi olan çok fazla kişi var.''

Başarı görsel olarak etkileyiciyken, bazıları bu aracın endüstri için bir tehdit olacağını, hatta kendi varlığının farkında olduğunu gösterdiğini öne sürecek kadar ileri gidiyor.