Sağlıkta yapay zeka nasıl kullanılıyor?

Yapay zeka teknolojileri, hemen her alanda giderek daha verimli çözümler üretmeye devam ediyor. Sağlık sektörü de yapay zekanın en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi. Özellikle Covid-19 sürecinde temasla bulaşan hastalıklar ve doktorların çalışma şartları göz önüne alındığında yapay zeka ve robotik çözümlerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Peki, yapay zeka sağlık alanında nasıl uygulanıyor?

“Covid-19 Pandemi Sürecinde Sağlıkta Yapay Zeka Uygulamaları" temasıyla düzenlenen Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi çevrim içi olarak gerçekleştirildi. İzmir Bakırçay Üniversitesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen kongreye 6 farklı ülkeden 122 davetli katıldı. Sağlıkta yapay zeka teknolojileri, Covid-19 için akıllı tanı ve tedavi sistemleri, aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları gibi konuların konuşulduğu kongre, canlı yayınla toplam 54 saatin üzerinde sürdü.

110

Kongrede değinilen konular çerçevesinde, yapay zekanın sağlık sektöründeki rolüne bir kez daha vurgu yapıldı. Sağlıkta yapay zeka ve robotik uygulamalar, özellikle pandemi dönemindeki koşullar nedeniyle de öne çıktı. Salgın hastalıklar ve doktorların ağır çalışma koşulları, bu tarz uygulamaların ne kadar yararlı çözümler üretebileceğini de bir kez daha gözler önüne serdi.

210

PANDEMİDE YAPAY ZEKA ÖNEM KAZANDI

Günlük hayatta kullandığımız birçok uygulamada karşımıza çıkan yapay zeka, sağlık ekosisteminde de giderek vazgeçilmez bir unsur haline geliyor. Sağlık uygulamalarındaki dijital dönüşüm ile yapay zeka uygulama alanları da giderek artıyor. Pandemi kapsamında bakıldığında ise yapay zekanın virüs araştırmalarında, ilaç ve aşıların geliştirilmesinde, sağlık merkezlerindeki hizmet ve kaynakların yönetiminde ve kamu politikalarında verilerin analizinde kullanıldığı görülüyor.

Yapay zeka teknolojileri, insanların bir doktora sıkça ihtiyaç duymadan sağlıklı kalmasına yardımcı olabiliyor. Sağlık kontrolü uygulamaları aracılığıyla sağlanan bu sistemler, bireylerde daha sağlıklı davranışları teşvik ediyor ve sağlıklı bir yaşam tarzının yönetimine yardımcı oluyor. Öte yandan, doktor ve diğer sağlık çalışanlarının da sorumlu oldukları hastaların günlük ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarını sağlayarak, daha iyi geri bildirim, rehberlik ve destek sağlayabilmelerinin önünü açıyor.

410