Yapay zeka insanı geçebilecek mi?

İnsanoğlunun geliştirmiş olduğu yapay zeka insan zekasını ve düşüncesini geçebilir mi? Detaylar galerimizde…

Zeka kabul edilmiş bir tanımı olmayan çok karmaşık ve soyut bir kavramdır. Bununla birlikte; bilinen her türlü zekayı oluşturan bazı bileşenler hakkında ortak bir anlaşma vardır. Bunlardan biri, geleceği öngörerek planlama becerisi gerektiren sorunları çözme yeteneğidir. Bir sorunu çözmek için mevcut koşulları anlamak; çevrenin nasıl gelişeceğini tahmin etmek ve uygulanacak eylemlerin sonucunu tahmin etmek çok önemlidir.

18

AI TEKİLLİĞİ GİDEREK ARTIYOR

Yapay zekanın bir gün dünyayı ele geçireceği hep söylenmektedir. Yapay zekadaki hızlı ilerleme; standart makine korkumuzla birleştiğinde, yeteneklerinin bir gün kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlayacağı, sonunda dünyayı ele geçirmesi ise kimi grupları endişelendirirken kimi uzmanlar da insanın geliştirdiği bir ürün insana ve dünyaya zarar veremez olduğu görüşüdür.

28

YAPAY ZEKA İLE Mİ KONUŞUYORSUNUZ İNSAN MI? 

10 yıl öncesinde hatta şuan günümüzde bile online bir servis üzerinde ürün ya da bilgi almak istediğimiz konu hakkında sistem üzerinde gerçekleştirdiğimiz sohbetin gerçek insan mı ya da yapay zeka olduğunu bilmemiz mümkün değil. Ama bunu gerçekleştiren neredeyse tamamı yapay zeka olunca insanı geçebileceği haliyle insanın yerini alabileceğini de düşünmemek elde değil.

YAPAY ZEKA İNSAN GİBİ KRİTİK ANDA KARAR VERME YETİSİNE NE KADAR SAHİP?

Bir Amerikan araştırma ekibi tarafından geliştirilmiş ‘Alpha’ isimli yapay zekâ savaş pilotu sisteminin, çatışma durumunda tam olarak ne yapacağından kesin emin olabilecek miyiz? Bu sistem, geçen sene bir çatışma senaryosunda, mevzisini korumak için iki savaş uçağına karşı dört sanal jet kullanmış ve hiçbir kayba uğramamıştı. Üstelik senaryo gereği saldıran taraf, askeri kapasite bakımından yapay zekânın savunmasından çok daha üstündü. Benzer bir simülasyonda, Amerikan Hava Kuvvetleri’nden emekli bir albayın kullandığı bir sanal jeti de dize getirmişti yapay zekâlı Alpha. Yani beceri açısından hiçbir noksanı yok; belli ki gelecek birkaç sene içinde çok daha yetkin bir konuma ulaşıp, büyük ülkelerin savaş envanterinde yerini alacak bu sistemler. Peki en kritik anda hangi kararları nasıl vereceği ise halen tartışma konusu.

48