İspanya gemi onarımında yapay zeka kullanıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji ve danışmanlık şirketlerinden Indra ve İspanyol Donanması, kendi kendine öğrenebilme ve bu şekilde karar alabilme kapasitesine sahip dünyanın ilk yapay zeka sistemlerinden birini başarıyla test etti…

Dünyanın önde gelen teknoloji ve danışmanlık şirketlerinden Indra ve İspanyol Donanması, kendi kendine öğrenebilme ve bu şekilde karar alabilme kapasitesine sahip dünyanın ilk yapay zeka sistemlerinden birini başarıyla test etti.

Bu, şimdiye kadar temelde akademik araştırma alanıyla sınırlı olan, deneyselden pratik bir ortama yönelik yapay zeka kullanılarak getirilen ilk çözümlerden biridir. Bu tür zeka, mevcut muadillerinden farklıdır; çünkü makine, belirli bir sorunu çözmek için izlenmesi gereken prosedürü öğrenmek yerine, insan yardımı olmadan veya nasıl yapılacağının söylenmesine gerek kalmadan kendi imkanları ile sorunları tespit etmeyi öğrenir ve herhangi bir bilgisayarın çözüme ulaşmak için kullanabileceği mantıksal işlemleri uygular.

 Soprene Projesi örneğinde, Indra mühendisleri sisteme F100 firkateynlerinin ve Kıyı Devriye Gemileri BAM’ın motorlarının nasıl çalıştığını anlamayı öğrettiler, bu da muazzam miktarda ayrıntı ve hassasiyet sağladı. Bu bilgilerle sistem, normal operasyonlardaki sapmaları tespit edebildi ve son beş yılda gemilerin yaşadığı motor arızalarını tahmin edebildi.

Indra, testleri gerçekleştirmek ve sonuçları doğrulamak için, İspanya’da mekanik arıza tahmin tekniklerinin kullanımında önde gelen bir merkez olan Cartagena’daki İspanyol Donanması Veri İzleme ve Analiz Merkezi (CESADAR) tarafından saklanan veri kayıtlarını kullandı