Yapay zekanın faydalı olacağı 5 alan

Son dönemlerde dünya gündeminde ve ülkemizde kendine giderek daha fazla yer bulan yapay zekanın (AI), olumlu ve olumsuz yönleri ciddi anlamda tartışılmaya başlandı. Zira yapay zekanın işsizliğe yol açacağını savunanlar gibi büyük fırsatlara yol açacağını da savunanlar var. Olumlu anlamada yapay zekanın yeniliklere yol açacağı alanlar nelerdir?

Yapay zekanın geleceğine ilişkin ortaya atılan pek çok teori var. Bilim kurgu filmlerinde sürekli işlenen yapay zekaya ilişkin teorilere bugünlerde CEO’lar da dahil olmuş durumda. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk; yapay zekanın insanlığı tehdit ettiğini savunmuştu. Ünlü fizikçi Stephen Hawking yapay zekaya yönelik, “Yapay zekâ insanlığın son buluşu olacak.” ifadelerini kullanarak insanlığın sonu olacağını dile getirmişti. 

18

Yapay zekanın gelişimini ürkütücü bulanların yanında iyimser olanlar da var. Nitekim Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet net. İyimserim. Hayırcıları ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden de sorumsuz buluyorum.” diyerek tüm olumsuz görüşlerin aksine yapay zekâ geleceğine olumlu baktığını vurgulamıştı. Peki ‘yapay zeka’nın faydalı olacağı alanlar nelerdir? 

28

YAPAY ZEKANIN SAĞLIKTA KULLANIMI

İnsan hayatının önemi dünya tarihinde her dönem önemli olmuştur. ‘Sağlık’ insanlığın en temel ihtiyacı olurken, teknolojik icatların sağlık alanında kullanılmasının önüne geçilememiştir. Bu bağlamda yapay zekanın en güçlü kullanım alanı sağlık sektörü olacak gibi görünüyor. Sağlık alanında yapay zekanın kullanılması bireylerin anlık olarak sağlık durumlarının paylaşılmasıyla başlayacak. Her ana yapay zeka tarafından vücutları analiz edilen bireylerin verileri doktorlarla paylaşılacak ve isabetli teşhis konulmasını sağlayacak.

Yapay zeka sistemleri çoktandır sağlık sisteminde kullanılıyordu. Nitekim Mount Sinai Üniversitesi'nden bilim insanları, karaciğer, prostat ve bağırsak kanseri hastalıklarını yüzde 94 doğrulukla önceden haber verebilen derin öğrenme temelli yapay zeka algoritmalarını kullanmayı başardı.

48