Yapay zeka, Meclis'te dikkati dağılan milletvekillerini tespit edecek

Belçika’da Meclis toplantılarında ‘’dikkati dağılan’’ veya dikkatini cep telefonlarına veren milletvekilleri yapay zeka ile tespit edilerek sosyal medyada ifşalanacak.

Politikacıların parlamento oturumları esnasında dikkatlerini cep telefonuna verdiğini fark eden Belçikalı dijital sanatçı Dries Depoorter, oturumlar esnasında ‘’dikkati dağılan’’ milletvekillerini tespit edebilen bir program geliştirdi. 

Yapay zekayla çalışan program, parlamentoda en çok dikkati dağılan milletvekilleri sosyal medyada ifşa edecek.

Sanatçının ‘’The Flemish Scrollers’’ adını verdiği programla otomatik olarak hangi milletvekilinin meslektaşlarını dinlemek yerine cep telefonlarına baktığını, telefonunla oynarken ne kadar zaman harcadığını tespit edecek.

Parlamentonun YouTube kanalında yayınlanan oturumlarının canlı yayın görüntülerine dayanarak analiz yapan ve Python adlı yazılım diliyle geliştirilen program,  cep telefonları nedeniyle dikkati dağılan milletvekillerini tespit ettikten sonra, özel bir yüz tanıma teknolojisiyle de söz konusu milletvekilinin kimliğini belirleyecek.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dries Depoorter (@driesdepoorter)'in paylaştığı bir gönderi

Bundan sonra milletvekillinin telefonunda oyun oynarken ya da sosyal medyada gezinirken kaydedilen görüntüleri Flemish Scrollers'un Twitter ve Instagram hesabında yayımlanacak.