STM ThinkTech Outlook raporu yayınlandı

Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech, son dönemdeki gelişmeleri özetleyerek 11 bölüm halinde hazırlandığı STM ThinkTech Outlook raporunu, Yapay Zekâ: Yaklaşım ve Uygulamalar başlığıyla yayınladı. Detaylar haberimizde…

Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin çatısı altında kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech, “Yapay Zekâ: Yaklaşım ve Uygulamalar” başlığıyla “STM ThinkTech Outlook” raporu yayınladı. Teknolojiden sağlığa, gıdadan savunmaya pek çok alanda raporlar, analizler ve blog yazıları hazırlayarak kamuoyuna sunan STM ThinkTech’in internet sitesinden erişebilen rapor, büyük bir dönüştürücü mü, insanlığın önündeki en büyük tehlike mi olduğu tartışılan yapay zekâyı kapsamlıca ele alıyor.

110

STM tarafından hazırlanan raporda, Yapay zekâ sektörünün ne kadar hızlı geliştiği sadece gerçek ürün ilerlemelerine ve araştırma hedeflerine bakılarak ölçülmüyor; aynı zamanda yapay zekâ liderlerinin, fütüristlerin, akademisyenlerin, iktisatçıların ve politikacıların öngörü ve endişelerine bakılarak da değerlendirildiğine dikkat çekiyor. 

210

EKONOMİ ALANINDA YAPAY ZEKA ÜLKELERİN TERCİHİ KONUMUNDA!

2015-2019 arasında yapay zekâ alanında istihdam artışı bakımından en hızlı büyümeyi Singapur, Brezilya, Avustralya, Kanada ve Hindistan gösterdi. ABD’de yapay zekâ konularıyla ilgili çalışma yerlerinin (jobs) payı toplam ilan edilen çalışma yerleri içinde 2010’da yüzde 0,26 iken Ekim 2019’da 1,32’ye çıktı. En yüksek pay makine öğrenmesi alanında görüldü (toplam çalışma yerlerinin yüzde 0,51’i). İşgücü talebi özellikle ileri teknoloji hizmetlerinde ve imalat sektöründe büyüyor.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİLERİ EĞİTİME ÖNCÜ OLUYOR

Yeni yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri eğitim araç ve kurumlarını değiştirmeye başlıyor. Öğretmenin işini yapış tarzında ve en iyi eğitim uygulamalarında yapay zekâ sayesinde birçok değişiklik olabilecek. Göründüğü kadarıyla eğitim sektörü bir bütün olarak yapay zekâ tarafından dönüşüme uğratılacağı raporda belirtilirken yapay zekâ şu anda eğitim alanında daha çok beceri geliştirmeye ve sınav sistemlerine yardımcı olan araçlarda kullanılmakla birlikte, gelişmekte olan yapay zekâ eğitim çözümlerinin, okulların ve öğretmenlerin eğitim ve öğrenmedeki görevlerini daha iyi yerine getirmeleri için yardımcı olacağı düşünülüyor. 

410