Demans'ı bir günde tespit eden AI test ediliyor

Bilim insanları tarafından test aşamasında olduğu duyurulan yeni bir AI sistemi heyecan yarattı. Demans'ı tespit etmesi beklenen teknoloji, hastanın durumu hakkında da tahminlerde bulunabilecek.

Beyin taramalarında Nörologların bile göremediği kalıpları tanımlamak üzere özel geliştirilen yeni bit yapay zeka sistemi test edilmeye başlandı.

Semptomlardan ve testlerden yola çıkarak Demans teşhisi koyması, hastaların durumları hakkında ve hastalığın seyri hakkında geleceğe yönelik tahminlerde bulunması beklenen teknoloji, acil tedavi ihtiyacını da bildirecek.

Cambridge Üniversitesi'nde görevli Profesör Zoe Kourtzi ile birlikte Yapay Zeka ve Veri Bilimi Ulusal Merkezi Alan, yeni yapay zeka sisteminin önemini "Erken müdahale edersek, tedaviler erken başlayabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve aynı zamanda daha fazla hasarı önleyebilir" sözleri ile ifade etti. 

Prof. Kourtzi tarafından geliştirilen sistem, demans şüphesi ile hastanelere başvuran hastaların beyin taramalarını hem binlerce tarama ile hem de tıbbi kayıtları ile karşılaştırıyor. 

Bir yıl sürede 500 hastanın katılımı sonucunda test edilecek olan sistem, sonuçları tedaviyi üstlenecek olan doktorlara iletecek.