Yapay et sofralara gelmeye hazırlanıyor

Küresel iklim krizinin ardından karbon ayak izinin azaltılması projeleri arasında bulunan yapay et adım adım sofralara yaklaşıyor. CRISPR teknolojisi ile maliyeti düşürülen yapay etin kısa sürede yaygılaşabileceği düşünülüyor.

SCiFi Foods firması tarafından kullanılan yeni teknik, hücrelerin bir biyoreaktörde kendi kendine gelişmesine olanak tanıması ile yapay et maliyeti bin kat azalttı. 

Laboratuvarda sığır eti üreten firma araştırmacıları, son dönemin en tartışmalı gen düzenleme teknolojisi CRISPR'ı kullanarak sığır eti hücrelerinin yapay büyüme ortamına adapte etmeyi başardı. 

Yetkililer ürtimde CRISPR müdahalesinin hafif olduğunu belirtirken SCiFi Foods kurucu ortağı ve CESO'su Joshua March, kullanılan teknik ile aynı anda daha fazla hücre büyütebileceklerini ve şirketin verimini önemli ölçüde artırabileceklerini söyledi. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, March, bu teknikle yapılacak ilk ürününün bitki bazlı malzemeler ve sığır hücreleri kullanılarak harmanlanmış bir burger olacağını belirtti.

Kaliforniya merkezli SCiFi Foods, ilk olarak pilot üretim tesisi çatısı altında yapay etin maliyetini 10 dolardan aşağı çekmeyi hemen ardından da büyük ölçekli üretime geçerek bir dolarlık etleri piyasaya sürmeyi hedefliyor. 

"TÜRKİYE'DE DE YAPAY ET FAALİYETLERİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR"

Dünya adım adım güvenli gıda yerine yapay beslenmeye doğru ilerlerken, Türkiye'de yapay et konusunda çalışmalar yapıldığı bilgisi Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. 

CHP'li Ömer Fethi Gürer'in GDO'lu gıdalara ilişkin soru önergesine yanıt veren  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, dünyanın uzun süredir artan nüfus ve kaynakların azalması nedeniyle alternatif protein kaynaklarına yöneldiğinin altını çizerek, "Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün verileri, hücresel kökenli et üretiminin 2030 yılında toplam et üretiminin yüzde 10’unu karşılayacağını öngörmektedir" ifadelerini kullandı. 

Bakan Kirişçi Türkiye'de de benzer çalışmaların yapıldığını belirterek, "Yapay et teknolojisi ile ilgili gelişmeler, çalışmalar ve araştırmalar takip edilmektedir" dedi.