Yakın geleceğimizi şekillendirecek teknolojiler

Yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi teknoloji dünyasının çığır açan son gelişmelerinin, yakın gelecekte hayatın birçok alanına yön vereceği tahmin ediliyor. Çoğu birbiriyle bağlantılı olan teknolojik gelişmeler genel olarak birbirlerinin altyapısını oluşturuyor.

Sürücüsüz ve elektrikli araçlar

Nüfus artışıyla birlikte dünya genelinde ulaşımla ilgili sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Bu sıkıntıların önüne geçebilecek metro, metrobüs, tramvay gibi teknolojiler, ileride yerini daha üstün teknolojilere bırakacak.

İnsanların sürekli ihtiyacı olduğu için her gün kendisini daha da geliştirmesi gereken bu sektörün, gelecekte sürücüsüz, elektrikli ve doğaya zarar vermeyen şekilde uyarlanması bekleniyor. 

Ulaşımın insan yaşamının en önemli gereksinimlerinden biri olarak teknolojik devrimden nasibini alması bekleniyor.

116

Sürücüsüz ve elektronik araçlarla ilgili çalışmalara büyük firmalar hız kesmeden yatırım yapmaya devam ediyor. Büyük şirketlerin yakın gelecekte petrolle çalışan araç yapmayı durduracakları haberlerinin de gelmesi üzerine, teknolojinin ulaşıma etkisi yadsınamaz hale gelmiş olacaktır.

Teknolojinin anında reaksiyon vermesinin oldukça önem kazandığı bu yenilikte, ölümlü kazalar da meydana gelmiştir. Ancak yatırımların hız kesmeden devam edeceği öngörülmekte.

Bu teknolojinin gelişebilmesi için anında reaksiyon alınabilmesi ve internet hızında kopma, yavaşlama gibi sorunların en az düzeye indirilmesi gerekmektedir.

216

Televizyon yerine internet tabanlı medya

Gelişen teknolojiler sayesinde televizyon yerine interaktif internet tabanlı dijital platformlar dikkat çekmeye başladı.

Televizyonun gelecek dönemde çok farklı bir anlamı olacağını belirten yeni nesil teknoloji yazarları; gelecekte internet tabanlı, izleyicinin de yön verebildiği içeriklerin olmasını daha muhtemel bulmaktalar. Geleceğin ihtiyaçlarına göre yönlenen yeni nesil medya, interaktif içeriklerin daha yoğun bir hale büründüğü şekliyle şimdilerde bile dikkatleri üzerine çekti.

Teknolojiyle birlikte kendini ilerleten internet tabanlı medyanın, gelecekte daha da işlevsel ve yaygın olarak kullanılması öngörülüyor.

416