Yair Lapid'in ziyareti sırasında İsrail Körfez'deki ilk büyükelçiliğini açtı

İsrail'de yeni hükümetin kurulmasının ardından üst düzey diplomat Yair Lapid, geçtiğimiz yıl ilişkilerin normalleşmesi adımı atılmasının ardından ilk ziyaretini Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştirdi.

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın öncülüğünde geçtiğimiz ağustos ayında imzalanan Abraham Anlaşması'nın ardından İsrail - BAE arasında başta Covid-19 tedavisi için gerekli sağlık hizmetleri olmak üzere turizm, havacılık ve finansal hizmetlerde karşılıklı anlaşmalar imzalanmıştı.

Lapid'in ziyareti sırasında iki ülke arasında Yahudi devletinin Körfez'deki ilk büyükelçiliği açıldı. Ziyareti sırasında basın toplantısı düzenleyen Lapid, "İsrail tüm komşularıyla barış istiyor. Biz buradayız ve tüm bölge ülkelerini bunu kabul etmeye ve bir araya gelmeye çalışıyoruz" dedi. 

Büyükelçiliğin açılışını sosyal medya ağı Twitter'dan "Tarihi bir an" olarak duyuran Lapid, BAE'yi ziyaret eden en kıdemli diplomat olarak da tarihe geçti.

İsrailli yetkililerin verdiği bilgiye göre, mart ayında eski başbakan Benjamin Netanyahu'nun yapacağı resmi ziyaret, Ürdün ile hava sahasının kullanımıyla ilgili yaşanan anlaşmazlık nedeniyle iptal edilmişti. 

Yair Lapid'in ziyareti öncesinde havalimanında göndere çekilen İsrail bayarakları da sosyal medyada gündem oldu.