Yabancı medyanın ''Barış Pınarı Harekatı'' dezenformasyonları

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda operasyon kararı almasının ardından, ‘’Barış Pınarı Harekatı’’ ile ilgili yabancı basında yalan haber ve görüntüler servis edilmeye başladı.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı üçüncü operasyon olan Barış Pınarı Harekatı, dünya basınında büyük yankı buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını resmi Twitter hesabından duyurmasının ardından ABD medyası harekatı, "son dakika" olarak duyurdu. ABD basınında geniş yer bulan harekatı ilk olarak Bloomberg duyurdu. Yerel saatle sabahın erken saatlerinde geçilen ve Türk bir yetkiliye dayandırılan haberde, Türk birliklerinin sınırı geçmeye başladığı bildirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından ise ilk olarak, Reuters haber ajansı geçtiği flaşında, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine operasyonun başlatıldığını duyurdu" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yapacağı operasyonu ilk günden bu yana işgal olarak niteleyen Associated Press ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, attığı tweet ile Suriye'nin kuzeydoğusuna Türk saldırısının başladığını duyurdu." başlığı ile kullandı. Wall Street Journal gazetesi de operasyonu "Erdoğan, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, Kürt kuvvetlerin elindeki toprakları ele geçirmek için Suriye'de bir operasyon başlatıldığını duyurdu." başlığıyla okuyucularına aktardı.

Operasyonun başladığı altı günden bu yana harekata sıcak bakmayan batı medyası, Harekatın kapsamını gölgelemeyi hedefleyen haberlere imza attı. Operasyonun engellenmesi veya yavaşlatılmasına yönelik yalan habere başvuran yabancı medya, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna girmesi sonrasında tartışma konusu olan tutuklu DEAŞ'lıları kullandığı kara bir propaganda başlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı Harekatı kapsamında düzenlenen operasyonda DEAŞ'lıların tutulduğu kamp ve cezaevlerinin bulunduğu bölgelere henüz girmedi. Doğrulanmayan DEAŞ haberleri ile Türkiye'nin bölgedeki harekatını karalamaya çalışan Batı medyasında YPG/PKK tarafından Türkiye sınırları içerisine atılan havan topları sebebiyle şehit olan sivil ve askerlerimize ilişkin herhangi bir haber de yer alamdı.

Batı medyasının ‘’TSK Sivillere zarar veriyor’’ haberlerine dair değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnanıyorum ki bu manipülasyonları sizler nasıl değerlendiriyorsanız samimi olarak ben de aynı şekilde değerlendiriyorum. Yani 600'ün üzerinde havan topunun atılmış olduğu bizim topraklara bunların kör olması tabii ki anlaşılır gibi değil. Bunlar tabii ilk de değil. Her zaman bunların taktiği budur. Şu anda da yine aynı taktiği içeride ve dışarıda uyguluyorlar. Fakat tabii gerçekleri karartmak mümkün değil. Zira şu anda ortada şehitlerimiz var. Yine bu havan topları neticesinde maalesef yaralı olanlar, evlerini boşaltanlar ve oralarda şu anda çekilen bunca vatandaşlarımız var. Yani bunlar istediği kadar hedef saptırsınlar, bu gerçekleri bizim halkımız görüyor. Biz de bunları dünyaya yazılı, görsel medya vasıtasıyla anlatmaya gayret ediyoruz. Onlar kendi maharetlerini sergileyecekler, sahtekarlıklarını yapacaklar, biz ise doğruyu anlatmaya gayret edeceğiz. Bunlar bizi yıldırmasın" şeklinde konuştu.

Öte yandan Barış Pınarı Harekatı’yla birlikte Türkiye aleyhine sosyal medyada başlatılan karalama kampanyalarına da bir yenisi daha eklendi. Barış Pınarı Harekatı'na yönelik haberleri İngilizce olarak okuyucularına duyuran TRT World’e Twitter üzerinden sansür uygulamaya başladı. TRT World içeriklerine erişmek isteyen takipçiler, "Bu tweet hassas içeriğe sahip olabilir" notuyla karşılaşıyor. Aralarında British Broadcasting Corporation (BBC), Cable News Network (CNN), Washington Post, Fox News'in de olduğu kuruluşların Türkiye karşıtı propaganda içeren yanıltıcı haberlerine herhangi bir içerik sınırlaması getirilmemesi ise dikkat çekiyor.