Çin teknolojisiyle ABD’yi yenebilir mi?

ABD ile Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşı, her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Son olarak Çinli teknoloji devleri ‘’Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’’ Android işletim sistemi tabanlı ‘’Google Play’’ platformuna bağımlı kalmamak için güçlerini birleştirdi. Peki bu durum teknoloji savaşını nasıl etkileyecek, Çin’in teknolojisi ABD’yi yenebilir mi?

Çinli teknoloji devleri ‘’Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’’ Android işletim sistemi tabanlı ‘’Google Play’’ platformuna bağımlı kalmamak için güçlerini birleştirdi. Özellikle akıllı telefon konusunda yeni bir devrim yaratmaya hazırlanan bu dört şirket, geride bıraktığımız yılın ilk çeyreğinde dünyadaki tüm akıllı telefonların yüzde 40,1'ini üretti.

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren dört firmanın aralarındaki bu iş birliğine 'Küresel Servis Geliştirici Birliği' (GDSA) adı verildi. Uluslarası haber ajanslarının geçtiği bilgiye göre, bu platformun Google Play'e kıyasla daha geliştirici dostu olması, uygulama yüklenmesinin ve pazarlanmasının geliştiriciler açısından daha kolay olması ve monetize (para kazandırma) açısından daha karlı olması hedefleniyor.

GDSA platformunun önümüzdeki ay hayata geçirilmesi planlanıyor ancak Çin'de koronavirüse (Covid-19) ilişkin yaşananlar nedeniyle lansmanın ertelenebileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Öte yandan Google’nin, uygulama platformu sayesinde geçen yıl küresel düzeyde 8,8 milyar dolar kazandığı biliniyor. Google bu platform üzerinden sadece uygulama değil film ve kitap da satıyor ve satışlardan ortalama yüzde 30 komisyon alıyor.

GOOGLE’DAN HUAWEİ’YE ERİŞİM ENGELİ 

Xiaomi'nin ise Hindistan pazarında son derece güçlü olduğu biliniyor. Vivo ve Oppo ise güneydoğu Asya pazarına hakim. Huwaei de Avrupa pazarına oynuyor. Çin bu platform girişimi ile Google'a ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ye karşı masada elini güçlendirmeyi amaçlıyor. Xiaomi, Oppo ve Vivo'nun hala Google Play'e erişimi devam ediyor ancak bilindiği üzere Huawei ABD'nin güvenlik endişeleri nedeniyle bu erişimi kaybetmişti.

Google, başkan Trump’ın ulusal güvenlik riski taşıyan yabancı telekomünikasyon firmalarının ABD menşeili şirketlerin teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararı sonrası harekete geçmiş ve Huawei marka telefonların Android güncellemelerini sınırladırıldığını açıklamıştı. Söz konusu sınırlandırılmanın nedeni ise, ABD’nin Çin, Huawei telefonlar üzerinden Batılı ülke vatandaşları, kurumları ve devletleri hakkında bilgi topluyor iddiası. Huwaei bu gelişmenin ardından Android'e rakip olacak olan kendi işletim sistemi Harmony OS'i geliştirmeye başlamıştı.

ÇİN TEKNOLOJİSİYLE ABD’Yİ YENEBİLİR Mİ?

Tek kutuplu düzene alternatif olarak büyüyen Çin, ABD’nin endişesini günden güne arttırıyor. Washington’ın tüm engellemelerine rağmen Çinli teknoloji devleri yükselişlerini sürdürmeye devam ediyor. Çin’in askeri kapasitesinin beklenenden hızlı arttırması, Amerikayı satın alma gücü yönünden geçmesi ve teknoloji alanında hızlı atılımlarda bulunması, ABD’de küresel liderliğin kaybedildiği endişesine neden oluyor. 

Bu sebepler doğrultusunda, Çin’in kendi yerini almak istediğini düşünen Amerika, elinden gelen tüm engellemeleri Çin üzerinde uygulamaya çalışıyor. Ancak bu ticaret savaşının Amerikan ekonomisine ciddi zararlar verdiği biliniyor. Çin’in son hamlesiyle beraber ABD’nin özellikle teknoloji alanında bir kez daha sarsılması bekleniyor. Teknoloji uzmanlarına göre, Çinli firmaların üzerinde çalıştığı yeni platform, dünya genelinde tahmin edilenden çok daha fazla ilgi görecek ve bu durum ABD’yi olumsuz yönde etkileyecek.