Xiaomi ABD yasağına karşı atağa geçti !

Kar amaçlı satış yapmayan Çinli teknoloji devi, Dünyanın birçok yerinde rakip firmalara karşı bütçe dostu olduğu bilinmektedir. Kullanım kolaylığı ile beraberinde güvenlik endişelerini de getiren Xiaomi, ABD'den gelebilecek bir ticaret yasağına karşı şimdiden önlemler almaya başladı…

Siyasi olayların getireceği sonuçlar, tahmin edilenlerin çok dışında olabiliyor ve hiç olmaz dediğimiz gelişmeler bir gecede gerçekleşebiliyor. Bilindiği üzere ABD’nin kara listesine giren teknoloji şirketlerinden biri de Huawei oldu. Xiaomi’nin de bu listeye girmesi durumunda alacağı önlemlere yönelik açıklamalar geldi. Xiaomi ürün müdürü Abi Go, bir röportajda yaptığı açıklamalarda ABD’nin yasaklarını da kapsayan bazı ilgi çekici konulara değindi. 

18

ABD HAKLI MI ? 

Çinli teknoloji devi, Xiaomi kendi içerisinde gelen saat takvim vb uygulamalarda bile kişilere ve kameraya erişim izni istiyor. Hal böyle olunca da ABD ve birçok ülke bu durumdan rahatsız. Fakat Amerikalı bilişim devi Google ve Apple’ın yaptığı veri ihlalleri Siri kayıtları da akıllara gelmiyor değil.! Xiaomi ABD hükümetinden gelebilecek herhangi bir yasağa karşı da hazır pozisyonunda olduğunu bildiriyor.

28

ABD’DEN BAĞIMSIZ ÜRETİM MÜMKÜN MÜ ? 

Şirketin üst düzey çalışanlarından gelen açıklamaya göre Xiaomi, ABD şirketlerine hiçbir şekilde bağlı olmadan akıllı telefon üretmek için çalışmalara başladı bile. Xiaomi’nin küresel ürün müdürü, “Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz ancak şu anda ABD ile aramızda herhangi bir anlaşmazlık yok. Hatta Qualcomm ve Google gibi ABD şirketleri ile hali hazırda iş birliği içinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. 

XİAOMİ GELECEĞİNİ GARANTİ ALTINA ALABİLECEK Mİ ? 

Xiaomi sözcüsü, yaptığı açıklamalarda şu sözleri söyledi; “Geleceğe yönelik yedek bir planınızın olması her zaman iyidir ve şu anda biz buna sahibiz. Akıllı telefonlarımızı ABD’ye bağlı olmadan ve Çin’de üretmek için oldukça büyük yatırımlar yapıyoruz. Şirket olarak yaptığımız planların ve izlediğimiz yolun, siyasi koşullardan etkilenmesini istemiyoruz. Bu nedenle bu alandaki çalışmalarımıza gelecekte de hız kesmeden devam edeceğiz. Şirket olarak, rakip firmaların izlediği yolu umursamayıp, yapabileceğimizin en iyisini yapmanın en önemli hedef olduğuna inanıyoruz. Elbette rekabet sayesinde sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Biz de bu yolda kendi fikirlerimizle en iyi şekilde ilerlemek istiyoruz.”

48