Çin'de karantinada yiyecek almak için telefonlarını takas ettiler

Koronavirüs nedeniyle karantina altına alınan Çin’in Xian kentinde yeterli gıda erişimi olmayan insanların yiyecek karşılığında ellerindeki elektronik cihazları takas ettiği öne sürüldü.

Pandeminin başından bu yana sıfır vaka stratejisini benimseyen Pekin yönetimi, koronavirüs vakalarının arttığı 13 milyonluk Xian kentini karantina altına aldı.

Geçtiğimiz günlerde bölgede yaşayan kişilerin yeterli gıda ve ilaç erişimi olmadığı yönünde çıkan haberler hükümet tarafından yalanlansa da sosyal medyada yayılan görüntüler aksini gösterdi.

Çin’in sosyal medyası Weibo’da gündem yaratan görüntülerde, Xian’da karantina altında bulunan kişilerin yiyecek karşılığında teknolojik cihazlarını takas ettiği görüldü. 23 Aralık’tan bu yana karantinada olan insanların bir paket hazır erişte ve iki çörek için Nintendo Switch oyun konsolunu takas ettiği video, bölgedeki durumu gözler önüne serdi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda akıllı telefon karşılığında patates, bulaşık deterjanı karşılığında elma ve hijyenik ped karşılığında sebze takasının yapıldığı görüntüler yer aldı.

Bir Weibo kullanıcısının paylaşımında, “İnsanlar artık yeterli yiyecekleri olmadığı için aynı binada başkalarıyla eşyalarını takas ediyor” ifadeleriyle “ilkel topluma dönüş” yaşandığını söyledi.

BİR ŞEHİR DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Pekin hükümeti, şubat ayında yapılacak Kış Olimpiyatları’ndan önce ülkedeki pandeminin sonlanmasını hedefliyor.

Yetkililerin bildirdiğine göre, Henan eyaletinde bulunan Yuzhou kenti de iki koronavirüs vakası bildirmesinin ardından karantinaya alındı. Hükümet, kentte yaşayan 1,2 milyon kişinin evlerinden çıkmasının yasaklanacağını açıkladı.

Market gibi temel hizmetler dışında okullar da dahil tüm kamu kuruluşları, toplu taşıma ve alışveriş merkezleri kapatıldı.