30 yıl sonra Çin'den Tibet'e ilk ziyaret

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 30 yıl sonra Tibet'i ziyaret eden ilk üst düzey yetkili oldu. Jinping'in ziyareti, dünya basınında da geniş yer buldu.

Geçtiğimiz çarşam gününde cumaya kadar uzun yıllardır çeşitli problemler yaşadığı Tibet'i ziyaret eden Xi Jinping, bu tarihi ziyaret ile basında geniş yer buldu.

Havalimanında karşılanan Jinping, sürgün edilen Tibetli ruhani lider Dalai Lama'nın geleneksel evi olan Potala Sarayı'nı ziyaret etti.

Uluslararası Tibet Kampanyası savunucu grubu perşembe günü yaptığı açıklamada, Jinping'in ziyareti öncesinde, "olağandışı faaliyetler ve hareketlerin izlendiğini" söyledi.

Xi Jinping bölgeyi en son 10 yıl önce başkan yardımcısı olarak ziyaret etmişti. Çin devlet medyası ziyareti oldukça olumlu ifadeler ile yansıtırken, Jinping'in Tibet kültürünü korumak için yapılan çalışmalara özellikle zaman ayırdığını belirtti. 

Pekin yönetimi ağırlıklı olarak Budist bölgede kültürel ve dini özgürlüğü bastırmakla suçlanıyor. Sürgün edilen birçok Tibetli, Pekin'i dini baskı ve asimilasyon çalışması yürütüldüğünü iddia ediyor.