Xi Cinping: “21. yüzyıl Asya-Pasifik yüzyılı”

Çin Devlet Başkanı Xi Cinping, 21. yüzyılın Asya-Pasifik bölgesinin çağı olduğunu ve bu bölgenin ekonomide şimdiden büyük sonuçlar elde ettiğini söyledi. 

Çin Devlet Başkanı Xi Cinping, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu (APEC) Zirvesi’nde değerlendirmelerde bulundu.

Çin lideri, “21. yüzyıl Asya-Pasifik bölgesinin yüzyılıdır. APEC, dünya nüfusunun üçte birini, dünya ekonomisinin yüzde 60’ından fazlasını ve tüm ticaretin neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Dünya ekonomisinin en dinamik büyüme alanıdır” ifadelerini kullandı.

Xi, bölgedeki ülkelerin halihazırda olağanüstü ekonomik sonuçlar elde ettiklerine dikkat çekerken, gelecekte daha da şaşırtıcı bir hedefe ulaşabileceklerini söyledi.

Çin Devlet Başkanı, Asya-Pasifik bölgesinin büyük bir güç mücadelesinin arenası haline gelmemesi gerektiğini vurgularken, “Gücümüz ve zamanımız yeni bir Soğuk Savaş başlatma girişimine asla izin vermeyecek” dedi.

Xi, dünyada Soğuk Savaş ideolojisinin geliştiğini ve uluslararası standartların çarpıtılması ile uluslararası çatışmalara müsamahanın olağan hale geldiğini kaydederken, “Gıda, enerji ve borç krizleri aynı anda ortaya çıkıyor. Birçok ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması ciddi zorluklarla karşı karşıya. İstikrarsızlık ve belirsizlik artıyor. Soğuk Savaş, hegemonya, tek taraflılık ve korumacılık ideolojisi gelişiyor. Uluslararası standartların çarpıtılması, ekonomik bağların koparılması, uluslararası çatışmaların körüklenmesi, kalkınma ve iş birliğinin engellenmesi olağan hale geldi ve bunların hepsi Asya-Pasifik bölgesinde barış ve kalkınma için zorluk teşkil ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Asya-Pasifik’teki genel durumun ‘istikrarlı olarak tanımlanabileceğini’ söyleyen Çin lideri, “Bölgesel iş birliği sürekli olarak yeni sonuçlar doğuruyor. Barışçıl kalkınma ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliği ana motif olmaya devam edecektir” dedi.