Wilson Edwars adlı sahte hesap Çin ile ilişkili çıktı

Facebook’un sahibi Meta, sözde İsviçreli bir biyolog gibi koronavirüsün kökenleri hakkında sosyal medyadan açıklama yapan hesap ile ilişkili 500’den fazla hesabı kaldırdı.

Meta şirketi, Çin merkezli bir dezenformasyon ağına bağlı olduğu gerekçesiyle 500’den fazla Facebook hesabını kaldırdı. Hesapların “Wilson Edwards” adlı sahte bir hesabın koronavirüs hakkındaki iddiaları desteklediği belirtildi.

Temmuz ayında, Wilson Edwards adındaki bir sosyal medya hesabı, İsviçreli bir biyolog olarak kendini lanse etmiş ve ABD’nin koronavirüsün kökenleri hakkında Çin’i suçlamak için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üzerinde baskı uyguladığına dair açıklamalar yapmıştı.

Meta’nın raporunda, sahte hesap tarafından yürütülen sosyal medya kampanyasının ABD, İngiltere gibi İngilizce konuşan ülkelerin yanı sıra Tayvan, Hong Kong ve Tibet gibi Çince konuşan bölgeleri hedef aldığı ve “büyük ölçüde başarısız” olduğu kaydedildi.

Söz konusu sahte hesabın iddiaları Çin devlet medyasında büyük yankı uyandırmıştı. CGTN, Shanghai Daily ve Global Times dahil olmak üzere birçok basın kuruluşunda, sahte Facebook hesabına dayanan alıntılar yapıldı.

Raporda ayrıca "Sichuan Silence Information Technology şirketinin çalışanları da dahil olmak üzere Çin devlet altyapı şirketleriyle ilişkili kişilerle” sahte hesabın bağlantısı olduğu öne sürüldü.

Meta, sahte hesaba ilişkin incelemeler sonucu toplam 524 Facebook hesabı, 20 sayfa, 4 grup ve 86 Instagram hesabının kaldırıldığını açıkladı.

Orijinal gönderinin başlangıçta sahte Facebook hesapları tarafından paylaşıldığını ve beğenildiğini belirten Meta raporu, daha sonra çoğu Çin devlet altyapı şirketlerinin çalışanlarına ait gerçek kullanıcılar tarafından yayıldığını aktardı.

Raporda, operasyonu gizlemek ve sahte hesaba daha kapsamlı bir kişilik kazandırmak için Sanal Kişisel Ağ (VPN) altyapısının kullanıldığı ifade edildi. Ayrıca profil fotoğrafının da makine öğrenimi yetenekleri kullanılarak oluşturulmuş gibi göründüğü belirtildi.