Whatsapp sözleşme maddeleri nedir?

WhatsApp, 4 Ocak'ta "Gizlilik İlkesi"ni güncellemiş ve onay için kullanıcılara 8 Şubat'a kadar süre verdiğini açıklamıştı. Bu yeni sözleşmeye onay vermeyen kullanıcıların, uygulamayı kullanamayacağını belirtmişti.

WhatsApp sözleşmesi ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Yapılan açıklamada WhatsApp güncelleme maddelerinin 8 Şubat 2021 itibarıyla yürürlüğe gireceği duyuruldu.

Herkesin merak ettiği ve üzerine düşündüğü bu Gizlilik Sözleşmesi hangi maddeleri içeriyor ve neleri kapsıyor? Whatsapp’ın güncelenen yeni sözleşmesinde, “Bilgileriniz, yaşadığınız yerin dışında hizmetlerimizin sağlandığı, dünyanın başka herhangi bir ülkesine veya bölgesine aktarılabilir veya iletilebilir ya da buralarda saklanabilir ve işlenebilir." ifadesi yer alıyor. Güncellenen bu sözleşme ile ilgili yoğun eleştiriler yapılması üzerine Whatsapp yeni bir açıklamada bulundu:

“Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz. WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.Yapılan açıklamada, WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat'a kadar kabul etmeleri gerektiği vurgulandı. Fakat WhatsApp'ın AB ülkelerindeki kullanıcılarına yönelik farklı bir Gizlilik İlkesi bulunuyor. Diğer ülkelerdeki kullanıcılar "onay dayatmasıyla" karşılaşırken, AB ülkelerindeki kullanıcılara yönelik Gizlilik İlkesi'nin veri aktarım ve işleme kısmında ise şunlar yer alıyor: "Üçüncü ülkelere aktarımlar için Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan standart sözleşme maddelerini kullanıyoruz veya Avrupa Komisyonu'nun, üçüncü bir ülkeyi, bölgeyi veya o üçüncü ülke içindeki belirlenmiş bir veya daha fazla sektörün uygun bir koruma seviyesi sağladığını tanımak suretiyle aldığı belirli ülkeler hakkındaki yeterlilik/uygunluk kararlarını dayanak alıyoruz veya geçerli oldukları üzere yürürlükteki veri koruma yasaları kapsamında sağlanan eş değer mekanizmaları kullanıyoruz."

 


Whatsapp uygulamasının kendi web sitesindeki Şubat 2021 Gizlilik İlkesi sayfasında “Bilgileri Nasıl Kullanırız” bölümünde şunlar yer alıyor.

“Hizmetlerimiz: Sahip olduğumuz bilgileri; müşteri desteği sunmak, satın alımları veya işlemleri tamamlamak, Hizmetlerimizi iyileştirmek, düzeltmek ve özelleştirmek ve Hizmetlerimizi kullanabileceğiniz Facebook şirket ürünlerine bağlamak dahil olmak üzere Hizmetlerimizi yürütmek ve sağlamak için kullanırız. Ayrıca, sahip olduğumuz bilgileri insanların Hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlamak; hizmetlerimizi değerlendirmek ve iyileştirmek, yeni hizmet ve özellikleri araştırmak, geliştirmek ve test etmek ve sorun giderme işlemlerini yürütmek amacıyla da kullanırız. Bizimle iletişime geçtiğinizde size yanıt vermek için de bilgilerinizi kullanırız.

Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük: Emniyet, güvenlik ve bütünlük, Hizmetlerimizin ayrılmaz birer parçasıdır. Sahip olduğumuz bilgileri; hesapları ve işlemleri doğrulamak, zararlı faaliyetlerle mücadele etmek, kullanıcıları kötü deneyimlerden ve spam içeriklerden korumak, şüpheli işlemleri veya Koşullarımızın ve ilkelerimizin ihlallerini araştırarak Hizmetlerimizde ve başka yerlerde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak ve Hizmetlerimizin yasal şekilde kullanıldığından emin olmak amacıyla kullanırız. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki Yasa, Haklarımız ve Koruma kısmına bakın.

Hizmetlerimiz ve Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler: Sahip olduğumuz bilgileri, sizinle Hizmetlerimiz hakkında iletişim kurmak ve sizi koşullarımız, ilkelerimiz ve diğer önemli güncellemeler hakkında bilgilendirmek için kullanırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.

Üçüncü Taraf Bant Reklamları Yoktur: Hizmetlerimizde üçüncü taraf bant reklamlarına hâlâ izin vermiyoruz. Bu reklamları kullanmayı düşünmüyoruz ancak gelecekte kullanacak olursak bu Gizlilik İlkesini güncelleyeceğiz.Kurumsal Etkileşimler: Sizin ve işletmeler gibi üçüncü tarafların, WhatsApp’ta işletmelere yönelik olan ve ürün ve hizmetlerde gezinip sipariş verebileceğiniz Kataloglar gibi hizmetlerimizi kullanarak iletişim ve etkileşim kurmasına olanak tanıyoruz. İşletmeler size işlemler, randevular ve teslimat bildirimleri, ürün ve hizmet güncellemeleri ve pazarlama içerikleri gönderebilir. Örneğin, seyahatinizle ilgili uçuş durum bilgisi alabilirsiniz, bir satın almanızla ilgili fatura alabilirsiniz veya teslimatınızla ilgili bildirim alabilirsiniz. Bir işletmeden alabileceğiniz mesajlar ilginizi çekebilecek ürün veya hizmetlerle ilgili bazı teklifler içerebilir. İstenmeyen mesajlara (spam) maruz kalmanızı biz de istemiyoruz. Tüm mesajlarınızda olduğu gibi bu tür iletişimlerinizi de yönetebilirsiniz ve biz de yalnızca tercihlerinize saygı duyarız.”

WhatsApp'ın "onay dayatmasıyla" karşılaşan Türkiye'deki kullanıcılar, sosyal medyada #WhatsAppSiliyoruz etiketiyle paylaşımlar yapmaya başladı ve bir günde 100 binden fazla paylaşım yapıldı. Aynı zamanda kullanıcıların büyük bir kısmının yerli uygulamalara yöneldiği belirlendi ve bu konuyla ilgili 4 uygulama öne çıktı. Çok sayıda mesajlaşma uygulaması bulunsa da uygulama mağazalarında öne çıkan bu uygulamalar: BiP, Dedi, Signal ve Telegram.