Son Dakika... WhatsApp gizlilik sözleşmesi Türkiye'de geçerli mi?

Geçtiğimiz ocak ayından bu yana tartışmaların odağında yer alan WhatsApp gizlilik sözleşmesinin Türkiye'de uygulanmayacağı açıklandı.

Dünya genelinde iki milyar kullanıcısı ile en fazla tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, gizlilik sözleşmesinin kullanıcılar tarafından onaylanması için 15 Mayıs tarihini belirlemişti. 

Sözleşmeyi onaylamayan kullanıcılara kademeli olarak kısıtlama uygulamaya karar veren platform, son olarak da hesapların silineceğini duyurmuştu.

WHATSAPP TÜRKİYE'Yİ GİZLİLİK SÖZLEŞMESİNDEN MUAF TUTTU

Geçtiğimiz ocak ayında, Avrupa Birliği (AB) ülkelerin istisna olarak tutulduğu gizlilik sözleşmesi hakkında Rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatılmıştı. 

Geçtiğimiz günlerde şirketten talep edilen bilgiler doğrultusunda soruşturmanın neticelendirilmesi için hazırlanan belgeler Rekabet Kurumu'na ulaştı. Alınan bilgiye göre WhatsApp, sözleşmenin Türkiye'de uygulanması açısından geri adım attı. 

Alınan karar doğrultusunda, WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi'nin Türkiye'yi kapsamayacağı vurgulandı. WhatsApp, sözleşme uyarısını Türk kullanıcılarına göndermeyecek ve onay istemeyecek. 

Rekabet Krumu'ndan yapılan açıklamada; "WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir" denildi. 

WHATSAPP'TAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Rekabet Kurulu'nın açıklamasının ardından WhatsApp'tan yapılan açıklamada, "Güncellemenin Türkiye'yi kapsayıp kapsamayacağına dair kesin bir kararımız bulunmuyor" denildi.